Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени се рекордни 262.929 случаеви на новиот коронавирус.

Бројот на смртни случаи се зголеми за 5.851 со што вкупно 680.894 луѓе починале од последици од Ковид-19, а бројот на заразени лица се искачи на 17.660.523.

Статистиката на СЗО е заснована на официјално потврдени податоци од земјите.

Најголем број на инфицирани лица – 9.476.763 регистрирани се во Јужна и во Северна Америка. За еден ден бројот на заразени лица се зголемил за 156.433, а бројот на починати порасна за 3.963, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи на 359.180.

Во Европа потврдени се 3.375.535 случаи на Ковид-19 и 213.284 смртни случаи. Во изминатите 24 часа бројот на новозаболени се зголеми за 17.419 луше, а бројот на смртни случаи за 323.

Прочитајте и...  Трамп: Запревме масовни убиства меѓу Србија и Косово (ВИДЕО)

Во Југоисточна Азија за еден ден потврдени се 58.971 случаи и 937 лица починале од последици од новиот коронавирус. Вкупниот број на заразени лица во тој регион се искачи на 2.131.165 , а од почетокот на пандемијата починале 45.837 луѓе.

По бројот на заразени лица на прво место се САД со 4.523.888 потврдени случаи, следат Бразил со 2.662.485 случаи и Индија со 1.750.723 заразени луѓе.

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

Меѓу првите десет земји во светот по бројот на заразени лица се и Чиле со 357.658 случаи, Иран со 306.752 заболени и Велика Британија со 303.956 заразени со новиот коронавирус.

Прочитајте и...  Филмска приказна на Србинка во Грција: Роди девојче додека ураганот Јанос беснееше во Кефалонија

Прочитај повеќе

Словенија се соочува со полни болници и недостиг на медицински персонал

Слободен печат

Во Минхен маските стануваат задолжителни на јавни места

Слободен печат

Британија соочена со пораст на смртноста од Ковид-19

Слободен печат

ЕУ не постигна договор за санкции против Белорусија

МИА Агенција

Седница на ОН по повод 75. роденден

Слободен печат

Милошоски: Владата да најде решение децата со посебни потреби да се вратат на настава

Весна Тодоровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија го поддржува Косово, обврските за визна либерализација се исполнети

Илинка Иљоска

Аун: Либан ќе биде на пат кон пеколот ако не добие нова влада

Слободен печат

МВР отвори истрага: Го нема ниту мртовецот ниту сторителите кои го украдоа од струмичката болница

Слободен печат

Амбасадорката Брнз во посета на МВР, борбата против криминалот тема на средбата со министерот Спасовски

Слободен печат

Волстрит журнал: Хрватска со туристичката сезона стана случај кој опоменува

Слободен печат

По 75 години прстенот се враќа кај роднините на починатиот

Илинка Иљоска