РЕЧЕНИЦИ КОИ МОЖАТ ДА ГО ПОДОБРАТ СЕКСУАЛНИОТ ЖИВОТ: Дали често ги слушате од својот партнер? – Слободен печат
ЕспресоСекс

РЕЧЕНИЦИ КОИ МОЖАТ ДА ГО ПОДОБРАТ СЕКСУАЛНИОТ ЖИВОТ: Дали често ги слушате од својот партнер?

Потребни се комплименти со цел партнерот да се чувствува одлично во своја кожа, прочитајте ги и применете ги овие совети за подобрување на сексуалниот живот.

Вашиот сексуален живот може да стане уште подобар, а важно е жената да се чувствува самоуверено и добро во своето тело.

Кој не сака комплименти? Според истражувањето објавено во магазинот Journal of Sex and Marital Therapy, постои одреден комплимент кој значително ќе го подобри сексуалниот живот.

Станува збор за позитивни пофалби поврзани за изгледот. И жените кои веќе се задоволни со изгледот на своето тело, признале дека сексуалниот живот прилично им се подобрил кога партнерот им давал комплименти во врска со изгледот.

Научниците велат дека позитивното мислење за телото и почитувањето на партнерот игра голема улога во врската и сексуалниот живот. Тоа значи: колку повеќе жената се чувства ценета во своето тело, толку е посреќна и посамоуверена.

Кај сексот првенствено станува збор за меѓусебна доверба, а кога жената ќе забележи дека му е привлечна на партнерот, тогаш расте и сексуалната страст, тврдат експертите.

Меѓутоа, комплиментот треба да биде искрен, бидејќи само тогаш може да делува.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close