РЕЦЕПТИ | Гастро марифети: Валентина се надмина себе со посните мајстории

Фото: Приватна архива

Блогерката за храна Валентина Стојановска стои зад профилите на социјалните мрежи  „Готвиме заедно со Теофанија“.

Секојдневно таа своите следбеници ги радува со рецепти за сечиј вкус, надополнети со преубави фотографии од јадења кои ги предлага. Со оглед на тоа колку се нејзините рецепти креативни и инспиративни, нема сомнеж дека и самата Валентина е подеднаво таква – вистинска уметница во кујна.

Желбата за готвење ја негува од детството, а за тоа се заслужни нејзината мајка и баба ѝ, Цана. Имено, од баба ѝ научила како се сука, како се готви под вршник, а и си го истенчила непцето да распознава домашна храна од индустриска. И денес, таа им дава предност на домашните намирници.

Валентина е сопруга и мајка на 4 деца

Валентина е сопруга и мајка на 4 деца, од кои две се близнаци. Па, можете да си замислите сега како оваа жена која има најмалку десет (невидливи) раце, како божица од индиската митологија, успева сè да стокми и да постигне.

А, најде време денес и за нас. Однонсо за вас – читателите, па ни зготви три посни ем супер-вкусни јадења совршени за радосен гастро викенд со најблиските.

Мини фокачи со маслинки, рузмарин и лук (посно)

Мирисни и вкусни мини фокачи, подговени за ужинка или за оброк. А меки… меки како памук! Пробајте ги!
Состојки
🫒200 гр брашно
🫒120 мл млака вода
🫒1 лажичка сув квасец
🫒2 лажици маслиново масло
🫒1/2 лажичка шеќер
🫒1/2 лажичка сол
🫒маслиново масло за премачкување
🫒12 маслинки
🫒рузмарин, лук во гранули или ситно насечкан свеж лук

Подготовка…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Извор: Еспресо.мк.

Видео на денот