Рецепт за вистинска кафеанска телешка чорба

Фото: Профимедиа

Кога ќе дојдат студените зимски денови, најдобро решение за ручек е чорба, а највкусна е телешката, кафеанска. Освен што ќе ви ги „згрее“ душата и телото, оваа кремаста чорба е полна со витамини и минерали.

Состојки:

– 500 грама телешко месо
– 1 кромид
– 1 корен од целер, пашканат
– 2 моркови
– 2 компири
– 2 лажици брашно
– 1 жолчка од јајце
– 1 ловоров лист
– 1 лажица сечкан магдонос
– 250 мл кисела павлака

Подготовка:

Кромидот ситно исечкајте го, па динстајте го во масло. Додајте го месото исечено на коцки (и коски, ако има), налијте со вода и динстајте на тивок оган околу еден час.
Ако течноста испари, додадете уште вода.

Додадете го зеленчукот исечкан на коцки, посолете, побиберете, па сипете 2 литра вода.

Направете и запршка од две лажици брашно, па заедно сѐ гответе уште околу половина час.
Пред сервирање, во готовата чорба измешајте ја павлаката со изматената жолчка и посипете со ситно сечкан магдонос. По желба, телешката чорба може да се закисели со оцет или со сок од лимон.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот