Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не гледа ништо противзаконски во некогашните деловни врски на Хантер Бајден со Украина и Москва, откако американскиот претседател Доналд Трамп изнесе обвинувања на сметка на синот на својот претседателски ривал Џо Бајден.

Путин за руската државна телевизија рекол дека е можно Хантер Бајден се уште да одржува деловни врски со Украина, но дека не знае за сигурно, и додаде дека тоа не ја засега Русија, туку Американците и Украинците, пренесува АП.

Рускиот претседател потврди дека синот на американскиот претседателски кандидат имал барем една компанија, која колку што знае тој, добро работела, и дека тој не гледа ништо противзаконски во тоа, на основа на информациите со кои располага.

Прочитајте и...  Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

На прашањето поврзано со обвинувањата на Трамп за поврзаноста со поранешниот градоначалник на Москва и наводната уплата која неговата вдовица ја извршила на сметката на Хантер Бајден, рускиот претседател рекол дека тој не знае ништо за тоа.

Путин во интервјуто заземал помалку пријателски став спрема Трамп, кој претходно го фалел заради тврдењето дека сака подобри односи со Москва. Тој тогаш рекол дека Русија ќе соработува со било кој лидер на САД, со напомена дека Бајден заговара „остра антируска реторика“.

Поврзани вести

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian