Првото јавно појавување на Бајден и Харис: На Америка и треба лидерство (ФОТО+ВИДЕО)

Камала Харис, која ќе биде кандидат на демократите за потпретседател на САД во претседателската трка на Џо Бајден, првпат се појави во јавност со него, еден ден откако беше именувана како кандидат.

Харис и Бајден заедно учествуваа на предизборниот собир во средното училиште во Вилмингтон, во неговата родна држава Делавер.

Џо Бајден и Камала Харис / Фото: Olivier DOULIERY / AFP / Profimedia

Тие одржаа виртуелна седница на градското собрание во хотелот од кој Бајден ја покрена кампањата за Сенатот во 1972 година.

Настанот беше затворен за јавноста заради пандемијата на коронавирусот, а Бајден и Харис се појавија на бината носејќи маски, пренесува Би-Би-Си.

Џо Бајден и Камала Харис / Фото: Olivier DOULIERY / AFP / Profimedia

Џо Бајден рече дека изборот кој ќе биде направен во ноември ќе ја одлучи иднината на Америка за многу долг период.

Прочитајте и...  СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

– Доналд Трамп веќе почна со нападите, велејќи дека Камала е непријатна, се жалеше дека лошо се однесувала спрема неговите соработници, рекол Бајден.

Фото: EPA-EFE/USA BIDEN HARRIS HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Камала Харис истакна дека ова е моментот за вистинските последици на САД.

– Станува збор за се што ни е важно, нашата економија, здравје, деца, државата  во која живееме, додала таа.

Фото: EPA-EFE/BIDEN HARRIS CAMPAIGN / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Харис истакна дека на Америка и треба лидерство, а сепак има претседател кој повеќе се грижи за себе и луѓето кои гласале за него.

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Прочитај повеќе

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска