Прва телевизиска дебата на Трамп и Бајден, ова се клучните моменти (ВИДЕО)

Врховниот суд и номинацијата на судијката Ејми Барет од страна на претседателот Доналд Трамп – тоа беше една од првите теми на кои Доналд Трамп и Џо Бајден остро  синоќа на првата од трите телевизиски дебати. Демократите и Бајден сега се против назначувањето нов судија кој ќе ја замени покојната Рут Гинзбург со приближувањето на изборите.

Доналд Трамп / 29 септември 2020 / Фото: EPA-EFE/Morry Gash / POOL

Бајден појасни дека нема лични мотиви да ја критикува Барет, но постапката мора да почека до февруари. Тој изрази загриженост дека Барет ќе удри против т.н. Обамакер – обезбедување здравствено осигурување на десетици милиони Американци, за што Трамп се бори да се откаже.

Џо Бајден / 29 септември 2020 / Фото: EPA-EFE/Morry Gash / POOL

Откако разменија скоро пријателски климање и поздрав, дебатата брзо се вжешти, а Бајден мораше да го повика својот противник да молчи.

– Нема да замолчиш?, праша Бајден, обидувајќи се да го совлада и да разговара, додека Трамп постојано го прекинуваше.

Причината за таа реакција беше втора од главните теми на вечерта – борбата против коронавирусот.

САД се водечки во светот по број на заразени и починати од вирусот. – 7,27 милиони случаи и 209.000 смртни случаи.

Бајден го нападна Трамп за неговата борба против пандемијата, велејќи дека е во паника и не плаира да им помогне на Американците да излезат од кризата.

Поранешниот потпретседател истакна дека додека САД сочинуваат помалку од пет отсто од светското население, 20 отсто од луѓето во светот кои починале од Ковид-19 биле Американци.

Прочитајте и...  На денешен ден - 23 ноември

Трамп се спротивстави на сите обвинувања со „Погрешно”, а потоа се потсмеваше на упорноста на Бајден во носењето маска за лице.

Трамп се пофали дека илјадници луѓе присуствувале на неговите политички митинзи во последните месеци, што го натера Бајден да го обвини дека ги става на ризик животот на луѓето.

Трамп го обвини Бајден дека е подготвен да ја „затвори” целата земја за да се запре ширењето на коронавирусот. Тој се пофали дека неговата администрација ја градела најголемата економија во историјата “.

Трамп ја обвинува Кина за кризата и коронавирусот, како што тоа често го правеше во последните месеци.

Првата телевизиска дебата меѓу кандидатите за претседател на САД, Доналд Трамп и Бајден се одржа на Универзитетот Кејс Вестерн Резерв, Кливленд, Охајо.

Започна без ракување меѓу кандидатите, бидејќи се применуваат мерки за пандемија. Кандидатите не носат маски за лице.

Во салата има само сто гости.

Форматот на дебатата е шест сегменти од по 15 минути на следните теми: достигнувања на двајцата кандидати, Врховен суд, Ковид-19, економија, расизам и насилство во градовите и изборниот процес.

Двајцата кандидати ќе учествуваат во вкупно три дебати.

Демонстрантите и активистите од обете страни на политичкиот спектар организираа демонстрации во Кливленд на почетокот на дебатата.

Прочитајте и...  Нови 547 случаи на коронавирус во БиХ, 66 лица починаа

Неколку часа пред дебатата, Бајден и кандидатот за демократски потпретседател Камала Харис ги објавија своите даночни пријави.

Претходно,   Трамп влезе во уште еден скандал во врска со неговото одбивање да објави даночни декларации и откритијата на печатот дека тој платил сомнително малку даноци во последните години – 750 долари.

Доналд Трамп се бранеше тврдејќи дека платил високи даноци, а неговата можност да ги избегне е едноставно да ги искористи законските дупки за тоа.

Бајден, од своја страна, се обиде да ја претвори темата во осуда на републиканските даночни реформи, истакнувајќи дека Трамп плаќа помалку федерални даноци отколку наставниците.

– Објавете ги даночните пријави, инсистираше поранешниот потпретседател откако шефот на државата рече дека платил 38 милиони долари данок годишно и пречките за откривање на документите биле кај релевантните служби. Претходно, сепак, појаснија дека во моментот нема такви пречки.

Бајден ги призна несовршеностите на законите на земјата, заканувајќи се дека ако биде избран, тоа ќе заврши.

На тема расизам и насилство што ја погоди земјата по убиството на црнци од страна на полицајци при апсења, Трамп не ги осуди крајно екстремните манифестации на „бел национализам и расизам” за кои често е обвинет.

Прочитајте и...  Израел годинава извршил 35 напади врз Сирија

Бајден ја искористи приликата пред дебатата да го „удри” Трамп поради неговите бројни подбивања и сомнежи кон него. Како што е познато, претседателот јавно призна дека демократот е на стимуланси и не е психички здрав.

„Ова е вечер на дебата. Затоа направив слушалки и стимуланси”, напиша Бајден на Твитер под фотографијата на слушалките од телефонот и кутијата со сладолед.

Пред дебатата, Трамп побара двајцата кандидати да бидат тестирани за употреба на стимуланси, како и ушите од неутрална трета страна, за да се осигурат дека не носат никакви уреди што можат да пренесуваат информации. Бајден тоа го одби.

Исто така, на Твитер, Бајден им оддаде почит на 200.000 Американци кои починаа од коронавирус за само неколку месеци.

Трамп, од своја страна, го критикуваше Бајден во врска со откритијата за бизнисот на неговиот син Хантер. Трамп претходно го нападна Хантер за злоупотреба на позицијата на неговиот татко во администрацијата на Обама за корупциски цели. Трамп исто така рече дека Хантер Бајден добил 3,5 милиони долари од руската милијардерка Елена Батурина, сопругата на поранешниот градоначалник на Москва, Јуриј Лужков.

Анкета на Си-Би-Ес Њуз покажа дека 48 отсто од гледачите веруваат дека Џо Бајден победил на дебатата, за додека 41 отсто Трамп е победник. Десет отсто не можат да издвојат јасен победник.

Поврзани вести

Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Слободен печат

Во Албанија 795 новозаразени,388 оздравени и 17 починати од Ковид-19

И.И.

Во ФБиХ продолжен полицискиот час за уште 14 дена

И.И.

Брнз: Бугарија и Македонија да ги решаваат споровите одвоено од процесот на евроинтеграции

Слободен печат

Гебрејесус: Постои ризик сиромашните да бидат прегазени во стампедото за вакцина

И.И.

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

И.И.

Остави Коментар