12 C
Скопје

Прв позитивен случај на Мундијалот во Египет

Данскиот репрезентативец Емил Јакобсен е позитивен на коронавирус, објави Светската ракометна федерација (ИХФ).

Според здравствените протоколи, Јакобсен заедно со неговиот цимер во хотелската соба се изолирани и нема да бидат дел од репрезентацијата која денеска игра против Бахреин.

Јакобсен претходно беше позитивен на ковид-19, а по пристигнувањето во Египет, неговиот тест повторно е позитивен, додека неговиот цимер чие име засега не се соопштува, нема да смее да им се приклучи на останатите репрезентативци се додека не добие негативен тест.

– Жалиме за позитивниот тест на Емил Јакобсен, но во секој случај ние сме подготвени за вакво сценарио и ќе ги следиме нашите и протоколите на ИХФ – изјави спортскиот директор на Данска, Мортен Хенриксен.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Митревски во Топ 5 одбрани на колото во Лигата на шампионите!

Поврзани вести

Македонските футсалци одиграа реми со Србија

Слободен печат

ВИДЕО: Работнички пресилен за Сутјеска и останува во трка за плеј-офот!

Слободен печат

ВИДЕО: Спектакл на „Санремо“, музичкиот настап на Миха и Ибра ја крена Италија на нозе!

Слободен печат

Сејдини: Штип наскоро ќе биде пример за успешна фудбалска приказна

Слободен печат

Данов пред настапот на ЕП: Се влегува во форма, тренирам во Балканец!

Фидан Коминовски

ВИДЕО | Михајловиќ: Пријателството со Златан започна кога ме удри со глава!

Слободен печат

Остави Коментар