Пронајдена црната кутија на пакистанскиот патнички авион

На местото каде што вчера се урна пакистанскиот патнички авион „Ербас” е пронајдена црната кутија, соопшти денеска претставникот на авиокомпанијата „Пакистан интернешнал ерлајнс”, Абдулах Кан.

– Црната кутија со комплетните податоци за летот и снимената комуникација е пронајдена доцна синоќа и предадена е на истражната комисија, потврди Кан.

Во вчерашниот пад на пакистанскиот авион загинаа 97 патници и членови на екипажот. Авионот летал од градот Лахоре до Меѓународниот аеродром Џинах во Карачи, кој е еден од најпрометните аеродроми во Пакистан.

Прочитајте и...  Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Прочитај повеќе

Делчев од НСП: Ова е класична политичка игра, полицајците гледаат дека некој сака да направи некаков политички поен во предизборието

Слободен печат

Андоновиќ: Уставниот суд го отвара патот за решавање на политичката криза на Косово – Се чека исходот од изборите во Србија

Слободен печат

СЗО: Денеска е модерно да се биде дисидент, се зголемува бројот на противници на вакцини

Слободен печат

Ненад Тонкин за „Малите суштества од станот што се реновира“

Слободен печат

Тачи ја поздрави одлуката на Уставниот суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Слободен печат

Легитимирањето на гостите е неприфатлива мерка која се надеваме дека ќе се смени – велат угостителите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Индија ја престигна Кина по бројот на жртви од коронавирусот: Пикот на епидемијата се уште не е достигнат

Слободен печат

Бугарија ќе го укинува 14-дневниот карантин, освен за граѓаните на осум држави

Слободен печат

Ангеловска: Мора сите да бидат свесни дека и фармацевтите можат да бидат изложени на голем ризик доколку пациентите не ги почитуваат мерките за заштита (ВИДЕО)

Слободен печат

Адеми: Ако имаме иста ситуација во септември, можеби ќе се соочиме со исти мерки за наставата

МИА агенција

САД ја обвинија Северна Кореја за перење на најмалку 2,5 милијарди долари

Слободен печат

ИД: Пандемијата со Ковид-19 е „божја казна”, следат нови напади

Слободен печат