7 C
Скопје

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Денешниот ден е важен, бидејќи е осуден човек чие име многу луѓе во минатоито се плашеа да му го спомнат, рече, Беса Арифи, професорка по казнено право на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат. Таа истакна оти е особено важно што предметот „Таргет-Тврдина“ добил правна разрешница, но не заборави да ја апострофира и пораката што судот ја испрати до јавноста.

– Важен ден за правдата во Северна Македонија, имајќи предвид дека предметот „Таргет-Тврдина“ беше „мајка“ на сите случаи што произлегоа од поранешното Специјално Јавно Обвинителство и кој денеска доби првостепена пресуда. Денот е важен и затоа што многу моќен човек од кој многумина се плашеа и името да му го споменат, завршува како осуден човек со сериозна затворска казна од 12 години. Според мене, со ваквата пресуда, судот испрати порака дека кривичното дело е тешко и не треба да се повтори од секој кој што може да дојде во позицијата на сила каква што имаше Мијалков, истакна Арифи.

Прочитајте и...  Несаканите ефекти од вакцините се ретки и благи

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар