12 C
Скопје

Професор Ивановски: Собирањето и рециклирањето на отпадот е голем потенцијал и нови 2.000 работни места

Македонија генерира околу 700.000 тони отпад годишно, пред се од домаќинствата. Нема баш точна евиденција колку е тука плус шут, отпад што не е регистриран.

– Се уште за жал во Македонија не се собира 100% од комуналниот отпад, туку 75%. Се уште околу 15% во селските населби каде нема комунални претпријатија граѓаните сами се снаоѓаат и прават мини депонии. Имаме батерии, фрижидери, комјутери, дигитрони, мобилни телефони. Оваа количнина на електронски отпад ќе расте во годините што следуваат. Од 700.000 отпад во Македонија околу 120.000 се отпад од пакувања, кој теоретски може да се рециклира, но се уште има голем простор за работа. Ние како „Пакомак“ се уште не сме задоволни, но во однос кај бевме пред десет години гледаме напредок. Постои јавно мислење кое врши притисок врз институциите, изјави за Утрински брифинг, професор Филип Ивановски, „Пакомак“.

Прочитајте и...  Сотироски испрати честитка во пресрет на рамазанските пости

Правевме истражувања и 90% под граѓаните би го селектирале отпадот, а како главна причина е немањето контејнери во нивна близина.

За жал немаме индустрија која не следи во однос на собирањето на отпадот. Имаше анализа од ДЗР дека само 1% од тоа што се собира како отпад од пакување, зарвршува на рециклирање, но во главно сето она што го собираме ние, можам да кажам дека целата хартија се извезува, не се рециклира, ретко од пластиката останува тука, вели Ивановски и додава дека Македонија во моментов е премал пазар, дури и за отпад, да генерира добволно количество за рентабилно да работи една фабрика за хартија, смета професор Ивановски.

Целиот ланец од собирање па се до рециклирањето треба да се реши. Според нас кога ќе има доволно собирање ќе се најде интерес за рециклирање. Минатите години се појавија неколку фабрики за рециклирање на пластика, но немаа доволно материјал па требаа да увезуваат.

Прочитајте и...  Маас: Развојот на настаните во Иран не е позитивен знак за нуклеарните преговори

Целиот разговор погледнете го во видеото:

 

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар