6.8 C
Скопје

Tag : пакомак

Вести Македонија

„Пакомак” со совети за полесно организирање рециклирање на стаклен отпад

Слободен печат
Пролетта е период на промени, нови почетоци и очекувања, но и на подготвување за топлото лето кое е пред нас. Тоа значи и ослободување од непотребниот стаклен отпад насобран во...
Вести Скопје

ВИДЕО | Еко акција на „Пакомак“ за собирање на стаклен амбалажен отпад викендов во Драчево

Слободен печат
Оваа акција која е започната пред две години популарно ја нарековме „чистење на подруми“. Граѓаните може да се јават во „Пакомак“ и да си закажат...
Вести Македонија

18 Март се одбележува Светскиот ден на рециклирањето

Слободен печат
По повод 18 Март – Светскиот ден на рециклирањето, компанијата „Пакомак” информира дека интересот за рециклирање во нашата земја е во постојан пораст. За правилно...
Вести Македонија Слајдер

Светски ден на рециклирање-60 проценти од населението знае што е рециклирање

Во Македонија од 2011 година стапи во сила Законот за рециклирање на отпад од пакување, а првата дозвола ја доби компанијата „Пакомак“ од Скопје. Денеска,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Професор Ивановски: Собирањето и рециклирањето на отпадот е голем потенцијал и нови 2.000 работни места

Марина Дамческа
Македонија генерира околу 700.000 тони отпад годишно, пред се од домаќинствата. Нема баш точна евиденција колку е тука плус шут, отпад што не е регистриран....
Вести Скопје

Во жолт контејнер фрлајте пластика, во зелен стакло, во син хартија!

Слободен печат
Во синиот контејнер за хартија фрлете ги амбалажите од хартија. Тука спаѓа и тетрапак отпадот, какви што се амбалажите од млеко, сокови, сосови и друго....
Вести Македонија

„Пакомак” донира контејнери за собирање и складирање отпадно стакло во Берово

Слободен печат
 Фирмата „Пакомак” донираше пластични контејнери наменети за собирање и складирање отпадно стакло во Берово. Контејнерите, како што информираа надлежните, ќе бидат поставени на фреквентни локации...
Вести Македонија Слајдер

Брдаровски во Скопски агол: Поставувањето на вендинг машини за селекција на отпад е примамлива понуда за граѓаните

Македонија доцни цели 50 години во посставување вендинг машини за селектирање отпад и поврат на средства. Кога да ги очекуваме првите вакви машини во Скопје...
Вести Економија Утрински Брифинг

Ивановски: Досегашниот економски модел генерира економски раст, но притоа еколошки загадува

Слободен печат
Одамна отпадот во светот не е загуба, напротив станува вносен бизнис. Светот се соочува со две контраверзии на својот развој. Затоа во Давос се среќаваат...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Македонија доцни 50 години во поставувањето вендинг машини: Останатите општини не размислуваат да им даваат пари на граѓаните за пластични шишиња

Она што започна како експеримент во 1970-тите во Норвешка, вчера, 50 години подоцна го најави Општина Центар. Станува збор за поставување вендинг машини, многу успешен...