Преживеан во падот на пакистанскиот авион: Сите викаа и плачеа, сите почнаа да се молат (ВИДЕО)

Деведесет и седум луѓе загинале во пакистанскиот авион што се срушил во градот Карачи на југот на земјата, а пронајдени се само двајца преживеани, соопштија властите на Пакистан.

Еден од преживеаните е Мухамед Зубаир кој ја преживеа несреќата со полесни повреди.

“Откако избувна пожарот во авионот, јас го откопчав безбедносниот ремен и видов светлина. Се симнав од авионот со скокање, висината беше скоро 3 метри. После тоа, дојде брза помош и ме однесоа во болница”, рече Зубаир.

Тој вели дека во авионот имало деца, мажи, жени, стари лица.

„Кога авионот повторно почна да се крева над пистата, сите викаа и плачеа, сите почнаа да се молат“, рече тој.

Припадниците на армијата и службите за итни случаи ја минале ноќта користејќи тешки машини и хеликоптери за расчистување на областа, отстранувајќи ги урнатините на куќите и делови од остатоците од авионот.

Прочитајте и...  Стојаноска: Македонија ќе биде вратена во топ 10 земји во светот во водење на бизнис (ВИДЕО)

Двајцата преживеани, кои беа пронајдени на самиот почеток на спасувачката операција, дадоа надеж дека евентуално може да има повеќе преживеани. Еден од преживеаните е претседателот на банката Пенџаб, една од најголемите пакистански банки, изјави лидерот на авиокомпанијата. Производителот на авиони „Ербас“ соопшти дека ќе му даде техничка помош на Пакистан во истрагата за несреќата.

Ројтерс претходно објави, повикувајќи се на службеник за воздушен сообраќај, дека авионот се чини дека не успеал да ги спушти тркалата за време на слетувањето, но сè уште е рано да се зборува за вистинската причина за несреќата.

Прочитај повеќе

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат