Претставници на Стејт департментот воделе тајни преговори за мирно заминување на Мадуро од власт

Специјалниот преставник на САД, амбасадорот Ричард Гренел, оддржал тајни средби со венецуелскиот политичар Хорхе Родригез од блискиот круг на Николас Мадуро за мирно заминување на претседателот на Венецуала од власта, објави денеска Блумберг.

Од извори запознати со средбата, Агенцијата дознава дека Гренел кон средината на септември се сретнал со Родригез во Мексико Сити. Според нив, ниту државниот секретар ниту пак други службеници од Стејт департментот, не знаеле за оваа средба.

Се истакнува дека американскиот дипломат се обидел да дискутира за заминувањето на Мадуро, но преговороите не биле успешни. Службеници од Советот за национална безбедност, Белата куќа и Стејт департментот не одовориле на прашањата поставени од Блумберг за средбата во Мексико Сити.

Прочитајте и...  Уште 1.093 новозаразени од ковид-19, починаа 28 лица, 819 се оздравени

Извор:МИА

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian