Пресуда за балканскиот наркобос Дарко Шариќ: Девет години затвор поради перење пари

Шариќ по сопствена желба не присуствуваше на изрекувањето на пресудата.

Специјалниот суд во Белград го осуди денеска на вкупна казна од девет години затвор балканскиот наркобос Дарко Шариќ како организатор на криминална група, која „испрала” повеќе од 20 милиони евра од шверц на кокаин.

Во тек е читање на пресудата за останатите 16 обвинети лица во овој случај.

На Шариќ му е изречена казна од седум години затвор за перење пари, а за поттикнување други лица на перење пари има пресуда од четири години, но како единствена казна судот му одреди девет години затвор.

Прогласен е виновен бидејќи валканите пари на криминалната група од шверц на кокаин ги инвестирал во легални бизниси, изјавил судијата Синиша Петровиќ.

Шариќ по сопствена желба не присуствуваше на изрекувањето на пресудата. Тој се наоѓа во притвор од март 2014 година, кога им се предаде на српските власти по повеќегодишно бегство.

Прочитајте и...  Затворски казни за обвинетите Јакимовски и Маџовски за незаконското трошење пари од УБК

Ова е првостепена пресуда, на која и обвинителството за организиран криминал и одбраната имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Белград. 

Поврзани вести

Џафери: Постигнавме многу во менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом

Слободен печат

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Слободен печат

УХМР: Во петок и сабота зголемена облачност со услови за локален дожд

Слободен печат

За карикатурата со Ердоган: Турција ќе го тужи „Шарли Ебдо“

Слободен печат

Затворски казни за обвинетите Јакимовски и Маџовски за незаконското трошење пари од УБК

Горан Наумовски

Османи за Договорот со Бугарија: Oставањето на прашањата под тепих, не прави тие да исчезнат сами по себе

Слободен печат

Остави Коментар