Префинета чоколадна мус торта

Ви претставуваме одличен рецепт за чоколадна мус торта…

Потребни состојки:

Тесто

– 250гр. чоколадни бисквити
– 180гр. путер

Фил

– 5 белки
– 3 лажици шеќер
– 5 жолчки
– 250гр. чоколадо за готвење
– 250мл. слатка павлака

Начин на подготовка:

Измешајте ги мелените бисквити и стопениот путер и добиената смеса распоредете ја на дното и од страните на калапот. Печете на 180 степени 8 минути.

Белките изматете ги со 3 лажицишеќер во цврст шлаг. Во растопената чоколада додадете 5 жолчки и убаво промешајте.

На 2-3 пати вмешајте ги и белките во чоколадната смеса. Изматете ја павлаката и неа вмешајте ја со шпатула во чоколадната смеса.

Во изладениот калап истурете го чоколадниот мус и ставете ја тортата во фрижидер да се стегне барем 4 часа.

Прочитајте и...  Домаќински муабети: Трикови кои мора да ги знае секоја домаќинка - Како правилно да ја солиме храната?

Пријатен апетит!

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат