ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Проекти за подобра животна средина има, но обично е критикуван нискиот износ што се става во буџетот, како и политичка волја, особено ако се погледне градежната експанзија и уништувањето на зелените и воздушните коридори во Скопје.

Ќе се изгради хидроцентралата „Чебрен“ , гасот ќе стигне во секој дом, ќе се зголеми бројот на инспектори што ќе ја контролираат животната средина, ќе има „зелена“ енергија, ќе се активира еколошка заштита во РЕК Битола, ќе има повеќе зеленило во урбанистичките планови… Ова се најави што се повторуваат со години од разни министри, партиски гласноговорници, а сега се заеднички именител и во програмата на СДСМ и во програмата на ВМРО-ДПМНЕ. И двете партии тврдат дека сега ќе ги спроведат и дека ќе ги вметнат на расходната страна од буџетите за наредните години.

Екологијата во Македонија е горлив проблем. Според последниот извештај на Светска банка за менаџмент на квалитетот на воздухот, во Македонија годишно умираат по 1.600 луѓе како резултат на аерозагадувањето. Проекти за ублажување на ваквата состојба има, но обично е критикуван нискиот износ што се става во буџетот, како и политичка волја, особено ако се погледне градежната експанзија и уништувањето на зелените и воздушните коридори во Скопје.

СДСМ: Ќе има тројно повеќе инспектори

Прочитајте и...  Нагасаки: 75 години од нападот на САД со атомска бомба (ФОТО/ВИДЕО)

Во програмата на СДСМ „Можеме“ пишува дека ќе има 24-часовен надзор на инспекциските служби во општините, дека ќе има тројно повеќе инспектори, тројно повисоки казни за фабриките што не ги почитуваат еколошките стандарди, но и двојно повисоки казни за граѓаните. Се најавува и ригорозна контрола на центрите за технички сервис на возилата, како и дронска контрола за да се спречи создавање диви депонии и палење на стрништа.

Во однос на домаќинствата, предвидено е да се издвојат пари за 600.000 домаќинства за купување инвертери за да престанат со употреба на фосилните горива. Субвенции се најавуваат и за 100.000 домаќинства по 300 евра за соларни панели, а субвенции треба да има и за приклучување на централно греење и за набавка на филтри на оџаците на домаќинствата. СДСМ ветува и дека ќе го укине данокот за увоз на електрични и хидрогенски возила.

За компаниите, пак, партијата ветува дури 100 милиони евра во 4 години за субвенции за индустриски филтри.

Прочитајте и...  Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

ВМРО-ДПМНЕ: Еколошки такси за возила

ВМРО-ДПМНЕ ветува централно инспекциско тело поврзано со загадување на води, почви, бучава и управување со отпад.  Поддршка, според програмата „Обнова“, ќе има и за воспоставување јавен превоз на чисти горива, субвенции за такси-превоз на природен гас и со електрични возила, а државата ќе дава поддршка на локалната самоуправа за изградба на велосипедски патеки и пешачки зони.

Во однос на градежништвото, во Програмата пишува дека ќе има строг инспекциски надзор во делот на емисии во воздух, вода и во отпад. Предвидено е и засадување на 2 милиона садници од автохтони неалергени видови годишно во руралните и во планинските предели и 500.000 садници во урбаните средини. Секое семејство ќе има можност најмалку еднаш годишно да добие садница и да ја засади на локација по сопствен избор, во својот дом или на јавен простор.

Ќе има еколошка такса за возила која ќе се наплаќа според емисија на цврсти честички почнувајќи од 2022 година. Независно од високите стандарди што ги спроведуваат, индустриските капацитети кои сакаат да работат во близина на урбано место, ќе мора да плаќаат дополнителна еколошка такса.

Прочитајте и...  Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

„За големите индустриски и енергетски капацитети, кои имаат стратешко значење за Македонија, ќе се воведат мерки од програмата за поддршка на постигнување европски стандарди за емисијата, како, на пример, вградување филтри за цврсти честички од РЕК Битола“, пишува во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ.

За граѓаните се предвидени субвенции за енергетски фасади, замена на прозорци и врати, замена на тврди горива со инвертери или со топлински пумпи.

Еколошките стандарди во Европската Унија кон која се стремиме постојано стануваат сѐ повисоки. Последна значајна еколошка вест стигна од Германија од каде што информираа дека нивниот парламент донесе закон за напуштање на јагленот како гориво во енергетиката, според кој најдоцна до 2028 година ќе се затворат сите постројки за производство на енергија од јаглен и од други фосилни горива, а нуклеарните електрани би требало да бидат затворени до 2022 година.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат