Пратеници и гости од соседството ДАДОА ПОДДРШКА на првата Парада на гордоста во Скопје (ФОТО) – Слободен печат
ВестиСкопје

Пратеници и гости од соседството ДАДОА ПОДДРШКА на првата Парада на гордоста во Скопје (ФОТО)

Уште на самиот почеток група граѓани отстрана довикуваа навредливи зборови кон присутните, но сето тоа беше успешно исконтролирано од страна на полицијата.

Започна историскиот, прв марш на Парадата на гордоста во Скопје, во која засега се вклучија над 1000 учесници. Забележани се и политичари, а евидентно е и присуството на поддржувачи од соседните земји.

Има и мажи облечени во дрег, многу млади, но и голема поддршка и присуство на родителите на припадници од ЛГБТИ заедницата. Забележано е и не така големо како најавуваното полициско присуство, но сепак строга контрола на тоа кој влегува во заштитената зона, каде се наоѓаат учесниците на Парадата.

лгбт политичари
Фото Слободен печат

Секој учесник или граѓанин кој е дел од Парадата претходно се регистрираше, по што доби и маичка на која пишува „Skopje Pride 2019“.

Уште на самиот почеток група граѓани отстрана довикуваа навредливи зборови кон присутните, но сето тоа беше успешно исконтролирано од страна на полицијата.

скопје лгбт
Фото Слободен печат

Маршот продолжува накај Школка во Градски парк.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close