Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Трката за Големата награда на Австралија во март беше откажана откако член од тимот на Мекларен беше позитивен на Ковид-19.

Генералниот директор на Формула 1, Чејс Кери изјави дека трките нема да бидат откажано доколку возач или член на тим биде позитивен на коронавирус.

Како што е веќе познато, организаторите на Ф1 потврдија осум трки оваа натпреварувачка сезона 2020.

Имаме процедура која ќе ни овозможи позитивен тест на коронавирус да не доведе до откажување на трка. Доколку возач биде заразен, тимовите имаат резервни возачи – им рече Кери на новинарите после одлуката за старт на сезоната.

Трката за Големата награда на Австралија во март беше откажана откако член од тимот на Мекларен беше позитивен на Ковид-19.

Има премногу сценарија за да го анализиме секое, но доколку тим не може да се натпреварува, тоа нема да биде причина за откажување на трките – додаде Кери.

Прочитајте и...  Раперот Канје Вест тврди дека бил заболен од Ковид -19 и открива како се излечил!

Прочитај повеќе

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат

Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Слободен печат

Вујин и официјално нов ракометар на Вардар

Слободен печат