-6 C
Скопје

Повеќе од 85 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Повеќе од 85 милиони Американци веќе го искористија своето право на глас на претседателските избори, вклучително и девет милиони во Тексас, каде што бројот на гласачи ја надмина вкупната излезност на последните избори во 2016 година.

Според податоците од базата за мониторинг на гласањето наречена „Изборен проект” од Универзитетот во Флорида, предвременото гласање соборува рекорди низ САД.

Огромната излезност на предвременото гласање го одразува и големиот интерес на гласачите за изборите и нивната желба да избегнат ризик од коронавирусот и метеж на денот на изборите на 3 ноември.

Прочитајте и...  Коронавирусот се шири низ затворите, капацитетите за изолација при крај

Поврзани вести

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

ВИДЕО: ФБИ и ФДА на готовс против ковид-19 профитерите

И.И.

Во Јужна Кореја поради птичји грип усмртени околу 400 илјади живина

Слободен печат

Рекордна сеча на бразилските дождовни шуми во 2020 година

И.И.

Азар: Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

И.И.

Остави Коментар