17 C
Скопје

Повеќе не е најбогат човек на светот: Илон Маск загуби 15 милијарди долари

Илон Маск повеќе не е најбогат човек на светот по неодамнешниот пад на цената на акциите на компанијата „Тесла“ која е главен извор на неговата империја.

Акциите на „Тесла“ паднаа за 20 отсто во однос на пикот што го достигнаа во јануари кога чинеа 880 долари. Изразената загуба е забележана оваа недела по инвестицијата на компанијата од 1,5 милијарди долари во Биткоин, наведува „Би-Би-Си“.

Падот на Маск, кој загуби 15 милијарди долари, го врати Џеф Безос на листата на најбогати луѓе во светот.

Падот на цената на акциите на „Тесла“ следуваше по изненадувачкиот раст во текот на миатата година и „скокот“ од 90 на повеќе од 700 долари.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Огненовски: „Демократи“ на изборите ќе ја понудат промената

Поврзани вести

Претседателот Пендаровски покровител на „2021 – Година во чест на Блаже Конески”

Слободен печат

Нови детали од апсењето на сопругата на Ел Чапо: Дали поранешната мисица намерно се предаде?

Слободен печат

Полициски кордон ги спречува демонстрантите да продолжат кон Судот и Владата

Михаило Донев

Мисајловски: Да ги тргнеме овие луѓе кои ја однесоа Македонија во бездна

Слободен печат

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, ќе се жалиме и за пресудата и за притворот

Слободен печат

Зендели: Нема проблем во владиното мнозинство, проблемот е во пратеничката група на ДУИ

Слободен печат

Остави Коментар