Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

43- годишниот Германец е поврзан со друг случај на исчезнување од одморалиштетот Силвес во истиот регион.

По 13 години агонија полицијата во Португалија би можела да стави точка на грабнувањето на малата Медлин Мекен, која исчезна во мај 2007 година, додека беше на летување со своите родители во таа земја.

>Се верува дека Кристијан Брукнер, главноосомничениот за нејзиното исчезнување и можно убиство, телото на девојчето го фрлил во еден стар резервоар за вода или стара канализациона шахта кои се наоѓаат само неколку километри од Праја да Луз, летувалиштето каде девојчето е последен пат видено.

Фото: Профимедиа

Во потрага по телото полицијата веќе провери неколку бунари, објавува Дејли Мејл. Меѓутоа, потрагата продолжува, а извор упатен во истрагата вели дека ќе бидат прочешлани најмалку уште дваесетина бунари на тоа подрачје и дека полицијата се надева дека ќе ги пронајде остатоците од исчезнатото девојче.

Прочитајте и...  Во спомен на диџеј Ицко, неговиот брат даруваше крвна плазма

За секое поместување во истрагата португалската полиција ги известува колегите во Британија, кои потоа ги известуваат родителите кои ниту 13 години од трагедијата не се откажаа од потрагата по ќерката.

Родителите на Медлин Мекен никогаш не се откажаа од потрагата по неа/ Фото: EPA-EFE/MIGUEL A. LOPES

„Кејт и Гери и натаму се надеваат дека ќе ја пронајдат жива својата ќерка. Британската полиција и натаму случајот го води како киднапирање, а не како убиство и тоа им дава надеж дека детето и натаму е живо“, рече Кларенс Мичел, поранешен портпарол на семејството Мекен.

Полицијата наскоро би требало да го прочешла третиот бунар кој се наоѓа недалеку од комплексот каде девојчето летувало со семејството. Наводно на сите локации кои се предмет на истрага видено е комбето кое Кристијан го користел во време на киднапирањето.

Прочитајте и...  Здравствената агенција на ЕУ повика на повторно воспоставување на контролни мерки

Во потрагата, како што наведуваат медиумите, учествуваат и специјални тимови на пожарникари и нуркачи кои би требало да го прегледаат секое делче од напуштените бунари но и канали и резервоари за вода.

Португалската телевизија РТП објави дека детективите откриле „суштински доказ“ кој ќе покаже дека осомничениот, осудуваниот педофил Кристијан Брукнер, е одговорен за исчезнувањето на девојчето.

Португалската полиција ги проверува сите сознанија во врска со престојот на Брукнер во Португалија во времето кога е киднапирана Медлин Мекен/Фото: EPA-EFE/FABIO MESTRINHO

Исто така е наведено дека 43- годишниот Германец е поврзан со друг случај на исчезнување од одморалиштетот Силвес во истиот регион.

Минатата недела е објавено дека Брукнер бил уапсен под сомнение дека непристојно им се покажувал на деца на игралиштето близу Праја да Луз во 2017 година, додека бегал од германските власти. Португалската полиција се уште официјално не се огласи по тие наводи.

Прочитајте и...  Хоти бара од косовските безбедносни институции да се координираат со КФОР

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат