20.8 C
Скопје

Поранешен припадник на зелените беретки во САД осуден за шпионажа во полза на Русија 

Во соопштение од судот на источниот округ на Вирџинија се вели дека Дебинс (46) вршел шпионажа за Русите со обезбедување информации за националната одбрана на САД.   

Суд во Вирџинија денеска пресуди 15 години и осум месеци затвор за Питер Рафаел Ѕибински Дебинс, поранешен американски припадник на специјалните сили „зелени беретки”, кој вршел шпионажа во полза на Русија. 

Во соопштение од судот на источниот округ на Вирџинија се вели дека Дебинс (46) вршел шпионажа за Русите со обезбедување информации за националната одбрана на САД.   

Како што утврдија исражните органи, Дебинс соработувал со руското разузнавање од декември 1996 година до јануари 2011 година. Во текот на ова време тој во повеќе наврати ја посетувал Русија и се среќавал со агенти од руското разузнавање. Во 1997 година тој добил кодно име од руски разузнавачки агенти и потпишал изјава дека потврдува дека сака да ѝ служи на Русија, се вели во соопштението. 

Обвинителите побараа 17 години затворска казна за поранешниот припадник на специјалните сили. Адвокатот Дејвид Беновиц пак за својот клиент побара казна од пет години затвор. Според него, Дебинс не направил голема штета за државата

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар