Поради пожар втор ден по ред затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Пожарот, кој избувна вчера и чии причини засега се непознати, доведе до евакуација на патниците и персоналот.

Аеродромот во шпанскиот туристички град Аликанте, преку кој многу туристи доаѓаат во регионот крај брегот на Средоземното Море, е затворен и денеска по пожарот на покривот кој сè уште не е целосно изгаснат, објави Аена, компанијата што управува со аеродромот.

– Пожарот е под контрола, но не е изгаснат, противпожарните екипи и натаму работат, изјави портпаролката на Аена.

Таа додаде дека отворањето се очекува подоцна во текот на денот, но не прецизира колку летови се изменети од затворањето на аеродромот.

Пожарот, кој избувна вчера и чии причини засега се непознати, доведе до евакуација на патниците и персоналот, како и откажување на летовите или пренасочување на авионите кон другите аеродроми.

Прочитајте и...  Весели по средбата со Тачи: Не може да се зборува за вонредни избори во време на пандемија

Прочитај повеќе

Заболен со коронавирусот се шетал низ Охрид

ФООМ донира 100.000 долари за најзагрозените ромски семејства

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Слободен Печат

Дел од Општина Центар денеска без вода

Прв случај на коронавирусот во Амазонија

Слободен печат

Пад на акциите на Волстрит по предупредувањето на Трамп за следните „две тешки недели“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димковски: Храна ќе има, субвенции ќе се исплаќаат – Вишокот јагниња ќе ги откупува државата

Слободен печат

Драстично се зголемува бројот на жртви и заболени од коронавирус во Њујорк

Слободен печат

Геостратешки надмудрувања на Кина и САД за доминација во светот по завршувањето на пандемијата

Дејан Андоновиќ

Тројца од персоналот на болницата „Плодност“ се позитивни на коронавирус

Слободен печат

Дончев: Нема потреба од страв – Луѓето кои се на боледување, трудниците, породилките ќе ги добијат своите редовни надоместоци

Слободен печат

Трамп: Очекувам Саудиска Арабија и Русија да постигнат договор за производството на нафта

Слободен печат