Поради ковид инфекција на реално шоу, нов локдаун во Австралија

Викторија, Австралија / Ноември 2020 / Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Австралиската верзија од реалното шоу „Јас сум славна личност, извадете ме одовде“ наиде на многу критики откако илјадници Австралијци завршија во локдаун поради инфекција на еден од вработените во шоуто.

Шминкерката од шоуто наводно била на повеќе локации во сојузната држава Нов Јужен Велс и е обвинета за кршење на голем број мерки.

31-годишната жена, која не е идентификувана, во саботата долетала од Сиднеј до Балин, откако добила дозвола од владата, пишува Еј-Би-Си. Таа потоа викендов посетила голем број локации на северот на државата.

Ај-Ти-Ви, телевизијата зад продукцијата, известува дека жената била целосно вакцинирана и дека на работа носела заштитна опрема.

Меѓутоа, полицијата открила дека таа посетила неколку локации кои не биле во нејзина дозвола и со тоа ги прекршила условите за ослободување што ги добила врз основа на нејзината работа.

Околу 135,000 луѓе се во локдаун

Според правилата, луѓето што патуваат од Сиднеј, кој се уште се во локдаун, мора да останат дома кога не се на работа.

Сето ова принуди околу 135,000 луѓе да одат во седумдневен локдаун што вчера стапи на сила.

Овој случај предизвика бес на социјалните мрежи.

„Не можам да ги видам моите родители, но„ неопходните “работници можат да патуваат за снимање“, напиша едно лице на Твитер.

Кетрин Кузак, членка на Законодавниот совет на Нов Јужен Велс, рече дека е разочарана и го повика министерот за здравство на Нов Јужен Велс да поднесе оставка.

Градоначалникот на Бајрон Шир, Мајкл Лион, рече дека размислува за одземање на лиценцата за снимање на реалното шоу „Љубовен остров“ во таа област, кое е произведено од истата Ај-Ти-Ви.

Видео на денот