6 C
Скопје

Tag : локдаун

Вести Свет Слајдер

Францускиот национален совет на лекари порачува: Потребно е вистинско затворање, загубена е контролата над пандемијата

Слободен печат
Националниот совет на лекари во Франција повикува на „вистинско затворање таму каде што е потребно”, бидејќи, како што нагласуваат, земјата ја „изгубила контрола над епидемијата”...
Вести Свет

Надвор само за храна: Финската влада го предложи првиот локдаун, се затвораат пет града меѓу кои и Хелсинки

Слободен печат
Владата на Финска денеска предложи затворање на пет градови, меѓу кои и престолнината Хелсинки, за спречување на ширењето на коронавирусот. Според предлогот, граѓаните ќе може...
Вести Свет

Белгија прогласи нов „локдаун” до 25 април

Слободен печат
Од петок до 25 април, Белгија повторно се затвора за да спречи трет бран од ковид-19. Сите епидемиолошки индикатори се зголемуваат веќе неколку недели, поради...
Вести Регион

Црна Гора размислува за целосно затворање на државата

Слободен печат
Државниот секретар на Министерството за здравство на Црна Гора, Борко Бајиќ изјави дека целосно затворање на државата е опција за која се залага Институтот за...
Вести Регион Слајдер

Бугарија од понеделник во 10 дневен строг „локдаун”: Се затвораат ресторани, градинки, молови, гостите во хотелите ќе јадат во соба

Слободен печат
Бугарија од понеделник влегува во десетдневно „заклулување“, најави министерот за здравство на Бугарија, Костадин Ангелов на брифинг во Советот на министри. Посетите на ресторани се...
Вести Свет Слајдер

Поради тешката ситуација со ковид-19: Пола Италија од понеделник под клуч

Слободен печат
Италијанската покраина Лацио околу Рим ќе оди под целосно „заклучување“ од понеделник, како што ќе биде и во, речиси, пола држава, по порастот на бројот...
Вести Свет Слајдер

Италија за Велигден во целосен „локдаун”: Ќе бидат затворени и продавниците со помалку потребни производи

Слободен печат
Италија ќе биде во целосен карантин за велигденскиот викенд, се наведува во предлог-уредбата во која денеска имале увид некои западни медиуми, додека Владата во Рим...
Вести Свет Слајдер

Една година од првиот „локдаун” во Европа

МИА Агенција
Овој викенд се одбележува една година откако Италија беше прва во Европа што воведе блокада поради Ковид-19 – затворањето опфати одредени региони, како што се...
Вести Здравје Свет

Советничката на Меркел предупредува: Нова пандемија се вжештува во позадина – Мутациите на коронавирусот ќе нѐ прегазат

СП.
Советничката на канцеларката Ангела Меркел, вирусологот Мелани Бринкман, се залага веднаш да се прогласи целосен карантин, сеопфатен и краток карантин. Најмногу поради стравот од брзото...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

ВИДЕО I „Locked Down“: Првиот игран филм за пандемијата на коронавирусот

Слободен печат
Во време кога пандемијата на коронавирусот се уште владее, ни пристигнува и новиот филм со пандемиска тематика, што се гледа уште од самиот наслов „Заклучени“...