Погледнете колку се загрева на сонце хаубата на бел, а колку на црн автомобил (ВИДЕО)

Општо позната работа е дека црната боја привлекува повеќе сончеви зраци од белата, но дека разликата во температурите измерени на хаубата на црн и бел автомобил е толку голема, навистина е нешто што ќе ве изненади.

Хаубата на бел автомобил при мерење покажала 45 степени целзиусови, додека термалната камера на црниот автомобил покажала температура од дури 70 степени Целзиусови.

Во прилог погледнете го видеото:

Прочитајте и...  Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Прочитај повеќе

Немало потреба од полиција, 14 бриса се земени од семејството, 200-те присутни на погребот се идентификуваат

МИА Агенција

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Слободен печат

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Спречете појава на вагинални инфекции – Никогаш не облекувајте се пред убаво да се избришете по туширањето

Слободен печат

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција