Погледнете ја листата на топ-25 најпривлечни туристички знаменитости во Европа

Фото: Принтскрин - Инстаграм

На топ-листите, покриени се големи и мали градови, докажани дестинации, плажи и езера, планини и долини, национални паркови, можности за крстарења, врвни гастрономски искуства. Списанието „Травел & лејжр“ (Travel & Leisure), со мрежа од стотици објавувачи и фотографи ширум светот, редовно на своите читатели им овозможува увид во најдобрите места за туризам, престој, јадења, истражување… На топ-листите, покриени се големи и мали градови, докажани дестинации, плажи и езера, планини и долини, национални паркови, можности за крстарења, врвни гастрономски искуства.

Следи новата листа 25 најубави места за посета во Европа:

– Вила „Руфоло“ во градот Равело, Италија;
– Плажата Егремни, Лефкада, Грција;
– Палатата „Пена“, Синтра, Португалија;
– Островот Госпа од Шкрпјела, Црна Гора;
– Бриж, Белгија;
– Опатија на Пресвета Богородица од Сенанк, Гордес, Франција;
– Португалскиот остров Сао Мигел, од архипелагот Азури;
– Кеукенхоф, Лисе, Холандија;
– Шато де Шамбор, во долината на Лоара, Франција;
– Националниот парк Плитвички Езера, Хрватска;
– Колосеумот во Рим, Италија;
– Лапонија, Финска;
– Сан Фрутуозо, Италија;
– Островот Скај, Шкотска;
– Хотелот „Сељаландсфос“ во Хволсволур, Исланд;
– Црковниот храм „Ла саграда фамилија“, Барселона, Шпанија;
– Замокот „Нојшванштајн“ во Швангау, Германија;
– Гејрангерфјорд, Норвешка;
– Ѕидовите на Дубровник во Хрватска;
– Халштат, Австрија;
– Гранд Плас, Брисел, Белгија;
– Ушгули, Грузија;
– Нихавн, Копенхаген, Данска;
– Сината лагуна на Исланд;
– Ракоцбрике, Кромлау, Германија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот