Подвиг на италијанските хирурзи: Успешно раздвоија сијамски близначки споени во черепот (ВИДЕО)

Девојчињата на 29 јуни со песна и колачиња го прославија вториот роденден. Во објавеното видео од прославата седат на колената на мајката со завои на главите.

Ватиканската детска болница во Рим во вторникот објави дека лекарите успешно ги одвоиле сијамските близначки споени во задниот дел од главите.

Двете девојчиња, таканаречени близнаци краниопагус, имале заеднички дел од коските на главата и церебралниот венски систем.

„Ова е прв случај во Италија, а веројатно и во светот (нема записи за слични операции во литературата“, соопшти болнциата Бамбино Гесу.

Фото: Screenshot/ Facebook/Ospedale Pediatrico Bambino Gesù

Близначките Ервина и Префина се родени во Централноафриканската Република во 2018 година. Пренесени се во Рим преку химанитарната програма на болницата Бамбино Гесу.

Три операции во кои учествувале над 30 луѓе

Близначките се оперирани три пати, во мај и јуни 2019 година и на 5 јуни годинава кога се успешно раздвоени. Последната операција траела 18 часа и во неа учествувале повеќе од 30 членови на медицинскиот персонал.

Unite per la testa: separate due gemelle siamesi al Bambino Gesù

Ervina e Prefina nascono in Centrafrica nel 2018. Le gemelline sono unite per la testa, nuca contro nuca. A distanza di due anni, un intervento straordinario al Bambino Gesù permette alle bambine di guardarsi per la prima volta negli occhi, in braccio alla loro mamma.Si tratta della prima operazione di questo tipo in Italia e, probabilmente, l’unica al mondo per una delle più rare e complesse forme di fusione a livello cranico e cerebrale.

Publiée par Ospedale Pediatrico Bambino Gesù sur Mardi 7 juillet 2020

Месец дена подоцна „двете близначки се добро“. Се уште се во болнциа, но може да очекуваат „нормален живот“, велат од болницата.

Прочитајте и...  Продолжува потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанско езеро

Раздвојувањето на нивните церебрални венски системи бил најголемиот предизвик. Користеле огледала за да можат близначките да се видат и да ги препознаат лицата меѓусебно пред завршната операција.

Исклучително редок случај на близнаци

Девојчињата на 29 јуни со песна и колачиња го прославија вториот роденден. Во објавеното видео од прославата седат на колената на мајката со завои на главите.

Близнаците краниопагус се многу ретки. Болницата Бамбино Гесу знае за само два такви случаи кои се успешно оперирани.

 

Прочитај повеќе

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици (ФОТО)

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Расте бројот на пациенти на интензивна нега во Франција

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат

Трамп: Во Авганистан ќе останат околу 4.000 војници до ноември

Слободен печат