Почина учителката обвинета за силување ученик за кого подоцна се омажи (ВИДЕО)

Мери Кеј Летурно, учителка од Сиетл, САД, која во 1997 година беше осудена за силување на 13-годишниот ученик Вили Фуалау, со кого подоцна се омажи, почина од рак на дебелото црево по повеќемесечна борба. Летурно имала 58 години.

Instagram

Починала во болница

Летурно починала во болница во понеделникот, изјавил нејзиниот адвокат Дејвид Герке. Покрај неа бил и нејзиниот поранешен сопруг и ученик Вили Фуалау, кој последниот месец бил со неа 24 часа на ден.

принтскрин

Седум и пол години во затвор за силување

Летурно имала 34 години кога го започнала сексуалниот однос со својот ученик од шесто одделение. Таа ја признала вината за силување на тогаш 12-годишниот Фуалау. Во 1997 година, додека ја чекале пресудата за обвинението за силување од втор степен, односно силување малолетник, Летурно ја родила нивната прва ќерка Одри.

Прочитајте и...  Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители
принтскрин

Во тоа време на учителката спогодбено ѝ било одредено да помине шест месеци во затвор и да се држи подалеку од ученикот, меѓутоа по нејзиното ослободување од затворот во 1998 година, властите откриле дека парот ја продолжил својата врска. Спогодбата за признавање на вината на Летурно била отповикана и таа отслужила казна од седум и пол години затвор.

принтскрин

Парот подоцна добил уште едно дете.

Летурно и Фуалау се венчале во 2005 година, откако таа била ослободена од затвор. Но, Фуалау поднел барање за развод во 2017 година непосредно пред 12-годишнината од нивниот брак.

принтскрин

Била во брак за време на скандалот

Летурно била во брак и мајка на четири деца кога првпат го запознала Вили Фуалау, кога тој се приклучил на нејзиното одделение во 1992 година. Но тие ја започнале сексуалната врска четири години подоцна, кога тој имал 12 години.

Прочитајте и...  Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари
Instagram

Нејзиниот сопруг Стив Летурно ги пронашол љубовните писма што си ги праќале меѓу себе неговата сопруга и ученикот. Стив набрзо побарал развод, а добил и целосно старателство врз нивните четири деца.

Прочитај повеќе

Јапонски метод против мрзливост: Доволна ви е само 1 минута дневно!

Слободен печат

Сара Мејс си ја избричи главата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славниот Трини Лопез почина од коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Заблажете си го попладнето со брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Двејн Џонсон повторно најплатен глумец

Слободен печат

Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат