По заканите на Фејсбук: Новинарот Героски отиде во СДСМ и кај претседателот Пендаровски – Слободен печат
ВестиМакедонија

По заканите на Фејсбук: Новинарот Героски отиде во СДСМ и кај претседателот Пендаровски

Заканите кон Героски ги осудија и ЗНМ и ССНМ и побараа да се казни заканувачот.

Новинарот Бранко Героски синоќа на својот фејсбук профил објави дека лице кое се претставувало дека работи во обезбедувањето на СДСМ му се заканувало дека претерува со објавите и дека „може да добие бањање во Вардар“. Героски утринава отиде во партиското седиште да побара одговор дали лицето навистина е вработено кај нив, од каде му одговориле дека информацијата не е точна.

Од партијата не го знаат заканувачот, знаат дека не е обезбедување, но не знаат дали е член на партијата.

– Утрово со Героски имавме конструктивен разговор за заканите упатени до него. Како одговорна партија се оградуваме и ја осудуваме заканата. Наша вредност е овозможување на слободен говор и тоа го правиме – изјави партискиот портпарол Костадин Костадинов.

Од седиштето на СДСМ, Геровски замина на средба со претседателот Стево Пендаровски.

Оттаму велат дека ги осудуваат сите закани упатени до медиумите и новинарите треба да ги уживаат сите права и слободи за да можат професионално и без притисоци да работат.

Претседателот истакна дека, како и досега, ќе се залага за заштита на достоинството и интегритетот на новинарската професија и професионалните медиуми секогаш ќе ја имаат неговата поддршка.

Заканите кон Героски ги осудија и ЗНМ и ССНМ и побараа да се казни заканувачот.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close