По масакрот отиде да се исповеда пред мајка му, па изврши самоубиство: Кој е напаѓачот од Чешка?

Човекот (42) кој утринава, навидум без причина, отвори оган и застрела невини пациенти во болницата во чешкиот град Острава, најверојатно го извршил овој крвав напад поради тоа што бил незадоволен оти лекарите не можат да му воспостават дијагноза, пренесува српски „Телеграф“.

Лицето со инцијали Ц.В., градежен инженер, утринава пред 7 часот влегол во чекалната на Одделението за трауматологија, каде како што се верува, имал закажано преглед. Сведоците на настанот велат дека мирно седел во чекалната, а потоа извадил пиштол и започнал да пука во луѓето околу себе. Четири лица загинаа на лице место, додека две лица им подлегнаа на повредите.

Напаѓачот успеа да рани уште три лица, а се стравува дека бројката на жртвите би можела да биде и уште поголема, поради фактот што еден од тројцата повредени е во критична состојба.

Прочитајте и...  Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

По крвавиот напад, Ц.В. тргнал во бегство. Како што пренесуваат локалните медиуми, тој од болницата се упатил во куќата на својата мајка, на неа ѝ признал што направил, а потоа го напуштил домот велејќи дека оди да изврши самоубиство. Подоцна, тој седнал во неговиот автомобил и тргнал кон едно село во близина на градот Острава, каде извршил самоубиство.

Полицијата го пронајде во неговиот автомобил на околу пет километри од болницата. Во моментот кога е лоциран, Ц.В. се уште давал знаци на живот. Според неофицијални информации, починал во истата болница во која пред неколку часа извршил серија на убиства.

Според наводите на локалните медиуми, Ц.В. бил пациент на Одделението за хематоонкологија, а масакарот наводно го извршил поради тоа што бил бесен оти лекарите не можат да му воспостават точна дијагноза, односно дека не сакаат „да ги потврдат неговите сомненија дека е сериозно болен“.

Прочитајте и...  141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Пријателите кои го познаваат велат дека ништо не навестувало дека тој може да направи вакво нешто. Се присеќаат дека го виделе пред неколку недели, кога делувал потполно здраво и нормално.

– Му се вртеше во главата дека е сериозно болен и дека никој не сака да го лечи. Беше во неколку болници, а во изминатиот месец воопшто не доаѓаше на работа. Пред две недели отвори боледување – изјавил негов неименуван колега за локалните медиуми.

Ц.В. од претходно ѝ е познат на полицијата поради кражби кои ги извршил додека бил малолетник.

Прочитај повеќе

Дете од Сараево заразено со коронавирус, се обидело да се убие пиејќи киселина

Слободен печат

Над 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија

Слободен печат

Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

Слободен печат

Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

И понатаму ќе се транзитира низ Македонија без ПЦР тест

Мирослава Бурнс

Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полог се дави во ѓубре, Русино нe е решение!

Делегацијата на ЕУ во земјава со осуда за нападот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани

МИА Агенција

Водата за пиење во Тетово безбедна и покрај дефектите и прекините

МИА Агенција

Уште три дена може да се купува со домашната платежна картичка

Комисијата за заразни болести побара дополнителни информации од МОН

МИА Агенција

Кому Пендаровски ќе му го даде мандатот во петок?

Весна Тодоровска