По Фајзер и АстраЗенека најави кратење на ветените дози вакцини во ЕУ

Фармацевтската компанија АстраЗенека во петокот ги извести функционерите на ЕУ дека ќе ја намали испораката на својата вакцина против ковид-19 за Европската унија дури за 60 отсто, односно на 31 милион дози во првото тромесечие од годинава. Причина за тоа се проблеми со производството, изјави висок европски функционер за агенцијата Ројтерс.

Компанијата требаше на земјите членки на ЕУ да им испорача околу 80 милиони дози до крајот на март, изјави функционер кој бил вклучен во тие преговори.

АстраЗенека исто така се согласи да испорача над 80 милиони дози во второто тромесечие, но во петокот не можеше да наведе рокови за испорака од април до јуни поради прашањето за производство, рече функционерот кој додава дека компанијата планира почеток на испорака во ЕУ на 15 февруари, како што и беше првобитно предвидено.

Прочитајте и...  Обвинетите поранешни припадници на единицата „Алфи" сведочеа во предметот „Тортура"

Компанијата соопшти дека причина за намалувањето на планираните пратки е проблем со производството во фабриката за вакцини во Белгија со која управува нејзиниот партнер Новасеп, рече европскиот функционер за Ројтерс.

Портпаролот на АстраЗенека рече дека почетните испораки на вакцини во ЕУ, кои компанијата ги развива со Оксфордскиот универзитет, нема да ги достигне планираните количества поради застој во производството.

„Почетните количества ќе бидат помалку од првобитно предивидените поради намаленото производство во фабриката внатре во европскиот ланец на снабдување“, рече портпаролот без да наведе други детали во соопштението.

„Ќе испорачаме десетици милиони дози во февруари и март во ЕУ, додека продолжуваме со зголемување на производството“, додаде портпаролот, но не ја наведе првобитно договорената цел.

Австриски информативен портал ОЕ24 исто така извести за можно доцнење со испораката и дека АстраЗенека им соопштила на европските координатори за вакцинирање во четвртокот дека во првото тромесечие ќе испорача значително помало количество вакцини отколку што е договорено.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

ОЕ24 додаде, без да наведе извори, дека австрискиот координатор Мартин Ауер им соопштил на сојузните покраини дека испораката на вакцини за Австрија од првобитно договорените 2 милиони дози вакцини е скратена на меѓу 500.000 и 600.000 дози.

Се очекува дека Европската агенција за лекови (ЕМА) на 29 јануари ќе ја одобри вакцината на АстраЗенека.

Во ЕУ досега се одобрени вакцините на Фајзер/Бионтек и Модерна, но постои проблем и со нивната испорака.

Угур Сахин, извршниот директор на германски Бионтек, изјави за неделникот Дер Шпигл дека компанијата се обидува да најде нови партнери за достава на сировини. Додаде дека Бионтек кон крајот на јануари ќе има појасна слика колку дози вакцини дневно ќе може да произведе.

Прочитајте и...  „Независне новине": Германецот Шмит во јуни доаѓа за висок претставник во БиХ

Фајзер одби да ги коментира наводите за можни проблеми со набавка на сировини, а од Модерна не пристигна одговор. Проблеми со набавка може да се појават од молекули на ДНК до наночестииц на липиди, додава Андреј Зарур, директор на компанијата ГринЛајт Биосајансис.

„Фајзер и Бионтек покренаа преговори со набавувачи како Трилинк, Алдеврон и Њу Индладн Биолабс за да одговорат на предизвикот, и за ланецот непречено да функционира, ќе биде потребна соработка на владите и индустријата“, нагласува Зарур.

Американската компанија Фајзер се обврза дека оваа година ќе испорача 40 милиони дози вакцини против ковид-19 во склад со напорите на СЗО да обезбеди вакцини и за сиромашните земји.

Поврзани вести

Тихановскаја: Жените покажаа отпор и сила на карактер, можеби жена ќе дојде на чело на Белорусија

Слободен печат

Османи – Ди Мајо: Северна Македонија цврсто останува на определбата за полноправно членство во ЕУ

Слободен печат

Македонија има шест градоначалнички и четири министерки, а никогаш немала премиерка или претседателка

Тадиќ: Конференцијата на Вучиќ е кулминација на бизарноста и политичката патологија

Слободен печат

Обвинет во случајот „Тортура“ објасни како бил лишен од слобода Љубе Бошкоски

Слободен печат

Во Албанија загрижувачки раст на младите меѓу новозаразените со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар