8 C
Скопје

Tag : АстраЗенека

Вести Регион Слајдер

Професор Попадиќ: Непотребно се крева паника околу вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Душан Попадиќ, професор по имунологија на Медицинскиот факултет во Белград, изјави дека околу „Астра-Зенека“ се крева непотребна паника, дека има многу мала инциденца кога станува...
Вести Свет

Белгискиот министер за здравство не е задоволен од анализите на ЕМА за „Астра-Зенека“

Слободен печат
Франк Ванденбрук, белгискиот министер за здравство, смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) не врши доволно продлабочени анализи за вакцината „Астра-Зенека“. До одлуката на ЕМА...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Големи разлики меѓу државите во старосната граница за примање на вакцината АстраЗенека

Слободен печат
Владите ширум Европа поставија значително различни старосни граници за примање на вакцината против коронавирус на компанијата АстраЗенека и со тоа дополнително придонесоа кон конфузијата која...
Вести Регион Слајдер

Словенија и Хрватска немаат ниту еден случај на крвни згрутчувања од вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Словенија засега нема да ја менува стратегијата на вакцинација против коронавирусот, па со „Астра-Зенека“ и понатаму првенствено ќе се вакцинираат лица од 60 до 65...
Вести Свет

Министрите за здравство на ЕУ не успеаја да се договорат за употреба на вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Министрите за здравство на членките на ЕУ вчера не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на вакцината „Астра-Зенека“ против ковид-19, и покрај...
Вести Свет Слајдер

Универзитетот Оксфорд: Придобивката од вакцината на „Астра-Зенека“ е поголема од ризикот

Слободен печат
Од Универзитетот Оксфорд соопштија дека идентификацијата на ретки крвни згрутчувања кои би можеле да бидат поврзани со нивната вакцина против ковид-19, покажало дека безбедносните системи...
Вести Свет Слајдер

Инвестико: Фармацевтските компании не ги зеле предвид родовите разлики за нус појавите од вакцините

Слободен печат
Според белгиската платформа за истражувачко новинарство, Инвестико, петте најголеми фармацевтски компании кои произведуваат вакцини не ги земаат предвид разликите помеѓу мажите и жените во нивните...
Вести Свет

ЕМА во среда или четврток ќе го изнесе ставот за повраноста помеѓу вакцината на „Астра-Зенека“ и згрутчувањето на крвта

Слободен печат
Според информации објавени во неколку медиуми, Европската агенција за лекови, ЕМА, би требало да се произнесе за поврзаноста помеѓу вакцината „Астра-Зенека“ и згрутчувањето на крвта...
Вести Свет Слајдер

Висок функционер на ЕМА: Постои поврзаност меѓу крвните згрутчувања и вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Висок функционер на Европската агенција за лекови Марко Кавалери (ЕМА) денеска изјави дека, наводно, засега јасно е дека постои директна врска меѓу вакцината „Астра-Зенека“ и...
Вести Свет

Британскиот регулатор за лекови размислува да ја запре употребата на вакцината на АстраЗенека на млади луѓе

Слободен печат
Употребата на вакцината на АстраЗенека во Велика Британија потенцијално може да биде запрена за помлади луѓе поради стравувања дека можеби е поврзана со редок вид...