„Плачам ноќе, моите деца легнуваат со празен стомак“- Пандемијата го фрли на колена Лос Анџелес

Лос Анџелес е затворен, ги снема туристите, рестораните се затворени, а неговите жители немаат буквално за леб.

Изграден за повеќе од пет милијарди долари за нешто помалку од четири години, фудбалскиот стадион СоФи (SoFi) со својата џиновска купола може да се замени за вселенски брод поставен на масивен паркинг. Одговара на Лос Анџелес, кој со децении е синоним за Холивуд: центарот на филмската индустрија.

На паркингот на стадионот, работниците во жолти елеци се движат, создавајќи чувство на предпандемиската раздвиженост. Но, тие се зафатени поради пандемијата: картонски кутии го исполнуваат паркингот – и има долги редици автомобили со отворени багажници кои чекаат да бидат натоварени.

Триесет и осумгодишната Марија Рохас првпат користи банка за храна и вели дека се чувствува малку засрамено.

-Понекогаш плачам ноќе затоа што моите деца легнуваат со празен стомак- објаснува таа.

Рохас работела како фризерка, а нејзиниот сопруг како мајстор за поправки. Тие имале релативна финансиска стабилност со своите пет деца, кои, исто така, добивале топол оброк во училиште. Потоа, во март, сè се смени. Лос Анџелес е затворен, ги снема туристите, рестораните се затворени.

Сè повеќе луѓе ги губеа своите работни места. Тие веќе не можеа да си дозволат да одат на фризер, или сами да одлучуваа да ги завршат домашните поправки или да прават што било. Рохас и нејзиното семејство видоа дека нивните приходи одеднаш пресушија: затворањето на училиштата значеше и дека веќе не е обезбедена храна за нивните деца.

Прочитајте и...  ОН: Создадени услови за влегување во сила на Договорот за вооружување

Трошоците за домување остануваат огромни

Единственото нешто што останува трајно во државата Калифорнија е безобразно високата цена на домувањето – иако закупнините генерално се намалуваат за време на пандемија, намалувањето обично важи за нови договори, а цените се сепак повисоки отколку што многумина можат да си дозволат во сегашната економија.

Иако Конгресот во март изгласа за доделување стимулирачки чекови од 1.200 американски долари по возрасен и 500 долари по дете на повеќето американски граѓани и жители кои заработуваат помалку од 75.000 долари годишно, средствата првично беа дистрибуирани до семејства кои поднеле даночни пријави за 2018 или 2019 година. А Рохас и нејзиното семејство не се меѓу нив.

Федералната влада обезбеди и дополнително олеснување за невработените, но Марија рече дека таа и нејзиниот сопруг не разбираат како да ги пополнат бројните формулари за апликација, па затоа едноставно се откажале.

Прочитајте и...  Тројца соработници на потпретседателот на САД се заразени со Ковид-19

Бројот на најсиромашните исклучително се зголеми

Секој автомобил нареден на паркингот на стадионот „СоФи“ доби четири конзерви сирење, ориз, тестенини, грав, конзервирана храна и замрзнато месо – вкупно 36 килограми храна. Процесот на распоредување беше организиран со прецизност во воен стил.

Очигледно, искусните работници ги организираа работите за автомобилите да се движат брзо напред и да бидат со отворени багажници. Волонтерите ги товарат кутиите во едно возило, а потоа доаѓа следниот автомобил.

Беа потребни три часа за да се дистрибуираат 9 000 картони. Според Регионалната банка за храна во Лос Анџелес, ова е доволно храна за да се прехранат 2 300 семејства за две недели.

Според анкетата, која ја објави минатата среда Националното јавно радио (НПР), 56 отсто од домаќинствата во Лос Анџелес, град со нешто помалку од четири милиони жители и срцето на регион со површина од над 13 милиони, имале сериозни финансиски проблеми за време на пандемија.

Прочитајте и...  Сите засегнати страни да го поддржат пописот во 2021, порачува Делегацијата на ЕУ во земјава (ВИДЕО)

– Бројот на луѓе кои се гладни и бараат помош е драматично зголемен, рече Мајкл Флуд, претседател и извршен директор на Регионалната банка за храна во Лос Анџелес.

Тој рече дека ваквите напори за дистрибуција се честа форма на олеснување на катастрофи во САД.

Ситуацијата не се подобрува

Флуд рече дека Министерството за земјоделство на САД реагирало брзо за да ја купи храната од земјоделците што инаку ќе скапува кога нивните нормални клиенти, како што се рестораните и училиштата, одеднаш исчезнаа.

– Ние помагаме во прераспределбата на оваа храна, рече тој, и купуваме повеќе храна со донации за нашата организација. Тековната економска состојба во Лос Анџелес е полоша отколку во кое било време од Големата депресија.

Пред пандемијата, Регионалната банка за храна во Лос Анџелес, со поддршка на други организации, обезбедуваше храна за околу 300 000 луѓе месечно. Сега нивниот број е 900 000.

– Не сметаме дека работите се подобруваат многу брзо. И, којзнае, може дури и да стане многу полошо- рече Флуд.

Извор: Дојче веле

Поврзани вести

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Слободен печат

Нови 561 случаи на коронавирус, 22 лица починаа, 197 пациенти се оздравени

Слободен печат

Вучиќ: Трамп ќе ја дава вакцината бесплатно за пензионерите, ние бесплатно за сите

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Состојбата во Албанија не се подобрува: 299 новозаразени, четири лица починаа

Слободен печат

Италија со нов црн рекорд: Над 21.000 новозаразени, 128 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар