Пикси има две големи дилеми, Србија само со еден напаѓач против Данска

фото: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Сите погледи на српската јавност во вторник навечер ќе бидат вперени во Минхен, каде на „Алијанц Арена“ фудбалската репрезентација на Србија против Данска ќе се обиде да се пласира во осминафиналето на Европското првенство.

Натпреварот е закажан за 21.00 часот, а српскиот селектор Драган Стојковиќ Пикси има две големи дилеми пред мечот.

На голот на Србија е Предраг Рајковиќ, кој е меѓу најдобрите поединци на тимот од почетокот на турнирот, а триото во последната линија, кое ќе го сочинуваат Страхиња Павловиќ, Никола Миленковиќ и Милош Вељковиќ.

Првата голема дилема пред Стојковиќ – кој заедно со Саша Лукиќ ќе биде дел од тандемот централни бекови. И покрај лошите игри во првите два меча, предноста оди кај Сергеј Милинковиќ-Савиќ, но не би било изненадување ако наместо него во стартните 11 се најде Немања Гудељ.

Левата страна е резервирана за Филип Младеновиќ, Александар Митровиќ треба да биде во самиот врв на нападот, а зад него тандемот Лазар Самарџиќ – Душан Тадиќ, кои во тој случај првпат би биле заедно во стартниот состав. Душан Влаховиќ во овој случај би паднал од стартните 11.

Последната дилема е – кој ќе биде покрај вистинската линија. Андрија Живковиќ остави добар впечаток на првите два меча, но одличен беше и Вељко Бирманчевиќ, па не би било изненадување доколку се најде во стартните 11.

Потенцијалниот состав на Србија за натпреварот против Данска:

Рајковиќ – Павловиќ, Миленковиќ, Вељковиќ – С.Милинковиќ-Савиќ (Гудељ), Лукиќ – Младеновиќ, Самарџиќ, Тадиќ, Бирманчевиќ (Живковиќ) – Митровиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот