Пасошите може да ѝ нанесат сериозен удар на летната сезона

Во дел од туристичките агенции веќе има откажување на аранжманите поради стравот на граѓаните дека нема да успеат навреме да извадат пасош.

По ударот со коронавирусот и пасошите почнаа да им прават проблеми на туристичките агенции. Тие страхуваат дека ќе се соочат со намален број туристи за Велигден, како и за летните одмори.

Според агенциите со кои контактираше „Слободен печат“, повеќе клиенти уште сега си ги планираат летните одмори, па доколку кризата со пасошите продолжи и во следниот период, тоа би можело да нанесе сериозен удар на целата летна сезона, која е најважна за туристичките агенции.

– Точно, имаме откажувања поради пасошите, затоа што имаме патници што претходно имаат уплатено аранжмани, кои не очекувале дека ќе дојде до оваа ситуација. Доколку не се реши ова прашање во скоро време, можно е да се соочиме со многу непријатна ситуација – велат од туристичката агенција „Савана“.

Прочитајте и...  Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Од агенцијата велат дека особено проблематични се аранжманите за некои дестинации, како на пример Египет, каде што е потребно пасошот да има важност од минимум шест месеци. Тука се и сите други европски дестинации, каде што патната исправа треба да е со важност од три месеци.

– Ние искрено се надеваме дека до крајот на март, како што беше ветено, ќе стигнат доволни количини на обрасци за да се надмине оваа ситуација. Во спротивно, ова би можело да има сериозни економски импликации врз нашето работење и би имале загуби – додаваат од агенцијата.

Оттаму објаснуваат дека и клиентите што уплатиле, ако не успеат да го реализираат патувањето, непотребно ќе потрошат пари. Особено ова важи доколку патувањето го откажат на неколку денови пред тргнувањето. Агенциите објаснуваат дека тие имаат трошоци, мора да платат за тур-операторот со кого соработуваат или за хотелот. Затоа и во сaмите договори меѓу агенцијата и странките се предвидени отказни пенали.

Прочитајте и...  Во притвор 119 лица во Србија кои не ги почитувале мерките за самоизилација

Од туристичката агенција „Аурора“  велат дека сè уште нема откажувања поврзани со пасошите.

– Но често се јавуваат клиентите, кои прашуваат што доколку не можат да извадат нова патна исправа и слично. Нашите аранжмани најчесто почнуваат од јуни и се надеваме дека дотогаш ќе се реши овој проблем –  велат од „Аурора“.

Од Министерството за внатрешни работи за „Слободен печат“ велат дека во моментов има уште 3.050 обрасци за патни исправи. До комисијата што одлучува за приоритет на издавање пасоши заклучно до 25.2.2020, примени и разгледани се вкупно 477 барања. Од нив се одобрени 83. Оттаму потврдуваат дека се прават сите напори ветените 100.000 обрасци за 24 март, да пристигнат порано од овој датум.

Прочитајте и...  Мицкоски демантира дека било прекинато интервјуто: Предизвикувачки е да се разговара со Чомовски

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат