Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

Папата ги замоли црковните ентитети и епархии да дадат свој придонес во полнење на фондот, според нивните можности.

Папата Франциск формира итен фонд за помош на подрачјата зафатени со коронавирусот во земјите во развој, соопшти денеска Ватикан.

Во соопштението се наведува дека папата одредил 750.000 долари од средствата што му се на располагање како почетен придонес во фондот, пренесоа британските медиуми.

Папата ги замоли црковните ентитети и епархии да дадат свој придонес во полнење на фондот, според нивните можности.

Средствата ќе бидат дистрибуирани преку друштвата на папските мисии што ја поддржуваат работата на 1.100 епархии, главно во Африка, океанска Азија и дел од Амазонија..

Минатиот месец папата Франциск донираше 30 респиратори за италијанските болници во подрачјата што најмногу се погодени со заразата

Прочитајте и...  САД: Пет финансиски гиганти купија злато за две милијарди долари

Прочитај повеќе

Косово покрена нова трговска војна со Србија

Слободен печат

Во протестите во САД, новинарите станаа цел на полицијата

Слободен печат

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Слободен печат

Убиството на Џорџ Флојд ја крена и Европа на нозе: Протести на солидарност со САД во Лондон и Берлин (ВИДЕО)

Слободен печат

И утре променливо облачно со локален дожд

Слободен печат

САД: Пет финансиски гиганти купија злато за две милијарди долари

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку три жртви во Индијанополис во протестите поради смртта на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Не сакале да се тестираат од страв да не завршат на респиратор!

Марина Дамческа

Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат