Палачинки тортиљи полни витамини: Неверојатен оброк готов за 5 минути! (РЕЦЕПТ)

Комбинација од здрав зеленчук и наминирици ќе ви ја даде потребната доза на енергија…

Состојки:

– 4 големи тортиљи од интегрално или пченкарно брашно
– 200 грама виолетова зелка
– 1 морков
– 1 мала конзерва грав од 400 мл
– 1 зрело авокадо
– 50 грама изрендано сирење по желба
– 2 лажици јаболков оцет
– 1 лажица маслиново масло
– 1 млад кромид по желба
– 1 мала чили пиперка по желба
– сол
– бибер по желба

профимедиа

Подготовка:

– Изрендајте ја зелката и морковот, зачинете ги со јаболков оцет, маслиново масло, посолете и забиберете, па добро промешајте. Можете да додадете и малку свежи лути пиперчиња доколку сакате.
– Во друг сад со дробилка за компир соединете го варениот грав и авокадото.
– На смесата додадете изрендано сирење и кромид по желба.
– Намачкајте ја смесата на база на грав и авокадо преку целата тортиља, па додадете го зеленчукот.
– Повторете ја постапката четири пати.
– Замотајте ги тортиљите како палачинки.
– Пресечете ги на половина и послужете.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат