28.8 C
Скопје

Оваа храна ни ја одзема енергијата, избегнувајте ја што повеќе

Постојано се чувствувате уморни? Ви недостига енергија? Проверете дали често конзумирате од овие намирници.

Постојат намирници кои ни даваат енергија и намирници кои ни ја одземаат енергија. Прочитајте кои намирници треба да ги избегнувате за да чувствувате поголема енергија.

Вештачки засладувачи 

После варењето се создаваат нискокалорични шеќерни алкохоли како што се манитол, собиток и ксилитол, кои го вознемируваат желудникот и може да дојде до надуеност што пак, ја одзема енергијата. Подобро е да ги избегнувате или да ги ограничите во употреба. Тоа важи дури и за мастиките за џвакање кои се со вештачки засладувач.

Индустриски обработена храна

Чоколадата и чипсот даваат експресна доза на енергија, но процесуираната храна бргу преминува во крвта што предизвикува нагло бранување на енергијата, односно еднакво нагло паѓање на енергијата.

Не јадете само слатко

Чоколадото или десертот обидете се секогаш да го јадете после оброк во кој биле застапени протеини и масти. Тоа ќе ја забави апсорцијата на шеќер и ќе спречи пад на енергијата и нагли промени на шеќер во крвта.

Недоволен внес на вода

Ако сте дехидрирани, волуменот на крвта паѓа, па во мускулите и виталните органи се пренесува помалку кислород поради што ќе се чувствувате изморени.

Навечер пиете алкохол

Не само што алкохолот доведува до дехидрација, туку тој го ремети и сонот ако го конзумирате три до четири часа пред спиење.

Енергетски напивки

Најголемиот дел на енергетските напивки содржат кофеин, шеќер и многу хемикалии кои нагло ќе ви дадат сила. Но тоа кратко ќе трае, потоа следува нагло паѓање на енергијата.

Поврзани вести

Слатко од малинки: подеднакво е корисно како свежите плодови

Слободен печат

Запознајте го Алекс, момчето што со насмевка ги освојува Скопјани и нивните мисли

Ана Голејшка

Oслабнете лесно: Овошје кое невидливо го забрзува метаболизмот

Слободен печат

Паднаа првите забрани: со вакцина „АстраЗенека“ не може на концерт од Брус Спрингстин

Слободен печат

Moите 1+5: По избор на Ана Стојановска – „Боречки клуб“

Слободен Печат

ФОТО | На падините под Јакупица со Тања Благоевиќ: Избрав да бидам чудо, како деца ни се и козите, билките, змиите, ластовичките…

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар