Оваа храна ни ја одзема енергијата, избегнувајте ја што повеќе

Постојано се чувствувате уморни? Ви недостига енергија? Проверете дали често конзумирате од овие намирници.

Постојат намирници кои ни даваат енергија и намирници кои ни ја одземаат енергија. Прочитајте кои намирници треба да ги избегнувате за да чувствувате поголема енергија.

Вештачки засладувачи 

После варењето се создаваат нискокалорични шеќерни алкохоли како што се манитол, собиток и ксилитол, кои го вознемируваат желудникот и може да дојде до надуеност што пак, ја одзема енергијата. Подобро е да ги избегнувате или да ги ограничите во употреба. Тоа важи дури и за мастиките за џвакање кои се со вештачки засладувач.

Индустриски обработена храна

Чоколадата и чипсот даваат експресна доза на енергија, но процесуираната храна бргу преминува во крвта што предизвикува нагло бранување на енергијата, односно еднакво нагло паѓање на енергијата.

Прочитајте и...  Евергрин вечер со Дац и Александар во Антички театар

Не јадете само слатко

Чоколадото или десертот обидете се секогаш да го јадете после оброк во кој биле застапени протеини и масти. Тоа ќе ја забави апсорцијата на шеќер и ќе спречи пад на енергијата и нагли промени на шеќер во крвта.

Недоволен внес на вода

Ако сте дехидрирани, волуменот на крвта паѓа, па во мускулите и виталните органи се пренесува помалку кислород поради што ќе се чувствувате изморени.

Навечер пиете алкохол

Не само што алкохолот доведува до дехидрација, туку тој го ремети и сонот ако го конзумирате три до четири часа пред спиење.

Енергетски напивки

Најголемиот дел на енергетските напивки содржат кофеин, шеќер и многу хемикалии кои нагло ќе ви дадат сила. Но тоа кратко ќе трае, потоа следува нагло паѓање на енергијата.

Прочитајте и...  Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

Прочитај повеќе

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Слободен печат

На кого Александар Тарабунов вели: „Дај ми“? (ВИДЕО)

Васко Спасоски