Отворени избирачките места во Германија

Отворени избирачките места во Германија/ Фото EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN

Во Германија утрово се отворени избирачките места, каде што граѓаните го избираат 20-то свикување на Бундестагот, а во сојузните држави Берлин и Мекленбург-Западна Померанија се избираат и парламентите на провинциите, пренесува Би-Би-Си.  

Околу 60,4 милиони Германци имаат право да гласаат на изборите, што е речиси милион помалку гласачи отколку пред четири години, на последните парламентарни избори во 2017. Околу 2,8 милиони луѓе за првпат гласаат на изборите во Бундестагот.  

Германија е поделена на 299 изборни единици, повеќето од нив во најнаселената федерална држава Северна Рајна-Вестфалија (64) и најмалку во федералната држава-град Бремен (2).  

Излезеноста се намалува  

Оваа година, поради пандемија, се очекува рекорден број гласачи да го дадат својот глас во писмена форма. Нивниот број постојано се зголемува во последните години, а на изборите во 2017 година, писмено гласаа 28,6 проценти од гласачите. Дваесеттото свикување на Бундестагот може да биде најголемото досега. Бројот на пратеници исто така постојано се зголемува, а во сегашното свикување тоа изнесува 709. Во Бундестагот може да има минимум 598 пратеници, но нивниот број расте благодарение на комплицираниот изборен систем, а вишокот места се добиваат кога партискиот кандидат добива повеќе директни гласови во изборната единица отколку партијата на која и припаѓа.  

Излезеноста на гласачите постојано опаѓа од 1980 -тите, кога беше речиси 90 проценти. На последните парламентарни избори во 2017 година, таа изнесуваше 76,2 проценти. Првите податоци за излезноста ќе бидат објавени кратко по 15 часот. Првите проценки базирани на излезни анкети ќе бидат објавени веднаш по затворањето на избирачките места во 18 часот. Резултатите врз основа на преброените гласови ќе пристигнат во текот на вечерта, а првите нецелосни официјални резултати се очекуваат околу полноќ. Веднаш по централната информативна програма на јавниот сервис АРД, во 20 часот ќе се одржи традиционална ТВ дебата, на која ќе учествуваат претставници на сите партии застапени во Бундестагот. За време на оваа дебата, често се поставуваат темелите за идните преговори за коалиција. 

 Проблеми со формирање коалиција 

Се очекува дека по овие избори, формирањето коалиција ќе биде исклучително тешко. Без разлика која од партиите ќе освои најмногу гласови, најверојатно ќе биде потребна коалиција од три партии. Во моментов, коалицијата на Зелените и ФДП (Либерали) е во опција, или со Унијата или со СПД на чело. 

Според последните анкети на Институтот Аленсбах за дневниот весник ФАЗ, синдикатот ЦДУ / ЦСУ со кандидатот за канцелар Армин Лашет го намали водството на СПД на социјалдемократскиот кандидат Олаф Шолц на само еден процент. Според повеќето анкети, СПД може да очекува поддршка од 25 до 27 проценти од гласачите, додека Унијата би била избрана од 22 до 25 проценти. На трето место е Партијата на зелените со 15-17 проценти, потоа АфД и ФДП со по 11 проценти. Партијата Левица може да очекува меѓу шест и седум проценти. 

Сѐ што треба да знаете за изборите во Германија

Видео на денот