3.9 C
Скопје

ФОТО: Отворен новиот аеродром „Вили Брант“ во Берлин

По деветгодишно задоцнување и далеку над првично планираниот буџет, денеска, по мала церемонија и со само неколку патници, среде епидемијата на коронавирусот конечно беше отворен новиот аеродром „Вили Брант” во Берлин.

Изградбата на новиот аеродром во Берлин почна во 2006 година и работите првично се планираа да завршат во 2011 година, но оттогаш отварањето беше одложено шест пати.

Изградбата на новиот аеродром во Берлин чинеше шест милијарди евра, што е околу трипати повеќе отколку што првично беше планирано, а работите конечно беа завршени среде пандемијата и ограничувањата за собирање и движење на населението.

Просечниот сообраќај на авионски патници низ Берлин минатата година бил околу 35,6 милиони патници, најмногу во Германија по Франкфурт и Минхен.

Прочитајте и...  Заев: Ако некој мисли дека треба да бидам сменет, бујрум, во април имаме избори

Погледнете како изгледа:

,Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON
Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON
Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON
 Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON
Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON
Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON
Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON
Климатски активисти протестираа против отварањето на аеродромот / Берлин, Германија / 31 октомври 2020 / EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

„Нема пулс, бледа е“: Руски јутјубер ја оставил бремената девојка да стои полугола на студ, по што починала

Слободен печат

Опасностите и стапиците на градењето мултирасни демократии

Гидеон Рачман/Financial Times

Остави Коментар