ОТКРИЕНИ ДОСЕГА НЕПОЗНАТИ ДОКУМЕНТИ за ТИТО: Додека бил на смртна постела, во болницата се лумпувало!

Иако Јосип Броз Тито почина пред скоро 40 години, во јавноста се уште протекуваат нови, потполно непознати документи за неговиот живот. Овој пат, нови сознанија се пронајдени во подземните простории во Клиничкиот центар во Љубљана, иако се веруваше дека сите документи поврзани со неговото лекување се пренесени во Белград. Токму во тој центар, доживотниот претседател на Југославија ги помина последните месеци од неговиот живот.

Фото: Профимедиа

Според наводите од словенските медиуми, повеќето документи откриваат на што се се трошело и во каков луксуз Тито и неговиот персонал уживале додека престојувале во Клиничкиот центар. Така, еден документ открива дека во период од само еден месец, се изело 100 килограми свинско месо, 31 килограм „беби биф“ (бебешко говедско месо), 18 килограми буџола, над 15 килограми пршута, 90 килограми конзервирана шунка и 54 килограми банани, пренесува Јутарњи.хр.

Освен со мегаломански количини на месо, во болницата се „освежувале“ и со 91 шише виски, 20 шишиња рум, 11 шишиња вотка и 100 литри вино.

Прочитајте и...  Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице
Фото: Профимедиа

Листата не завршува ни тука. Според документите, во тој период биле исконсумирани и 700 торти, 200 ролати, 200 крофни и 150 пецива. Освен тимот кој се грижел за Тито, го посетувале и доктори од САД и Русија, кои имале и свои придружби. Познато е дека последните 64 денови од животот, Тито ги поминал во вештачка кома и на инфузија, така што најверојатно сета оваа храна и пијалаци биле нарачувани за целиот персонал.

Сите овие гозби биле вклучени во сметката на Тито, а чинеле 2 милиони и 100 илјади динари, кои на крај ги подмирила Социјалистичка Република Словенија, покрај обдукцијата на Маршалот која чинела 33.437 динари.

Прочитај повеќе

И во услови на коронавирус, факултетите ќе ги наполнат амфитеатрите со студенти за да полагаат испити

Мирослава Бурнс

Кривични пријави за 22 угостители во туристичките места

Слободен печат

Три напитоци што комплетно ќе ги исфрлат токсините од телото

Слободен печат

Мери Кени од ФАО: Во време на пандемијата, секој мораше да се прилагоди за да осигури безбедна храна

Слободен печат

Латинска Америка урива рекорди со коронавирусот, досега заразени 1,2 милиони луѓе

Слободен печат

Џонсон бара олабавување на мерките за да се спасат 3,5 милиони работни места

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дачиќ: Црна Гора отиде премногу далеку во ширењето на антисрпската политика со цел да се изгради црногорски идентитет

Слободен печат

Дали ќе го препознаете ова преслатко девојче кое денес полни 29 години и е една од најбараните манекенки? (ФОТО)

Слободен Печат

ДУИ: Да се обединиме сите албански партии и сите Албанци за да избереме Албанец премиер

Слободен печат

Тропската бура Кристобал му се заканува на југоистокот на САД

Слободен печат

Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Слободен печат

Почина поранешниот лидер на палестински Исламски џихад, Рамадан Шалах

Слободен печат