ОЈО бара притвор за Јанева за случајот „Рекет“: Стекнала имотна корист од околу 5.000 евра - Слободен печат

ОЈО бара притвор за Јанева за случајот „Рекет“: Стекнала имотна корист од околу 5.000 евра

Обвинителството за организиран криминал доставило предлог до судот за определување мерка притвор за специјалната обвинителка Катица Јанева за вмешаност во случајот „Рекет“  во кој досега осомничени се и Боки 13 и Зоки Кичеец. Според ОЈО, Јанева ја злоупотребила службенатра положба и овластувања и стекнала имотна корист од 298 илјади денари, околу 5.000 евра односно, еден од осомничените за неа набавил мебел и облека.

При денешниот претрес на полицијата, од СЈО е одземен службенот компјутер на Јанева, а се врши претрес и во нејзиниот дом, потврди обвинителот Јовески.

Под сомнение дека изнудувале пари од бизнисмен за кој се води судска постапка, на кој му ветувале дека ќе влијаат врз јавен обвинител за повлекување на обвинението против него, осомничените Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичеец, се веќе во притвор.

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева негираше дека е вмешана во случајот „Рекет”. Таа обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина дискредитација.

Прочитај повеќе

Словенечки НВО: Владата да го откаже договорот со Хрватска за враќање на мигрантите

Слободен Печат

Мајк Пенс се сретна со папата Франциск во Ватикан – „Ова е за мојата мајка“

Слободен печат

„Кралот на бананите“ за 45.000 евра ја купи „Адриа ервејс“

Слободен печат

Делови од Козле утре ќе останат без вода

Слободен Печат

Концентрациите на јаглерод диоксид во атмосферата со најголем пораст уште од 1958 година

Слободен печат

Секое училиште треба да обезбеди услови за одржување на менструалната хигиена

Слободен Печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 21/08/2019 - 16:46 at 16:46

Не се занесувајте. 5.000 евра се ништо, туку има нешто многу поголемо.

Reply

Остави Коментар

18 − 9 =

Прочитај повеќе

Дескоска: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ Јовевски да присуствува на средбите за Законот за ЈО е алиби за напуштање на преговорите

МИА Агенција

Не е познато кога непосакуваните руски дипломати ќе ја напуштат Бугарија

МИА Агенција

Дел од населбата Капиштец утре без струја

Слободен печат

Полушанса во Собранието за законот за обвинителство

Слободен печат

ДИК продолжува да едуцира обучувачи за спроведување на изборниот процес

Чудо во Сибир: Жена падна од девети кат на зграда, стана и си замина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат