ОЈО бара нов притвор за насилникот кој истепа малолетно девојче

Од ОЈО велат дека насилниот скопјанец веќе е обвинет за кривично дело насилство.

Скопскиот јавен обвинител бара да му се продолќи притворот на 64-годишниот скопјанец кој на 23 миантиот месец истепа 14-годишно девојче.

Од ОЈО велат дека насилниот скопјанец веќе е обвинет за кривично дело насилство. Како што пишува во актот, тој на на 23 јануари, извршил грубо насилство врз дете на возраст од 14 години.

„Оштетената со нејзиното семејство биле потстанари во куќа во сопственост на осомничениот. На критичниот ден девојчето скршило огледало во куќата, па сопственикот започнал да ја удира со тупаници и со дрвен стап по главата и телото и да ја влече за косата.

Во еден момент зел парче од скршеното огледало и ја исекол на задната страна на вратот. Потоа зел вилушка и и ја ставил под вратот, во исто време тегнејќи ја за косата. Од извршеното насилство оштетеното дете се здобило со телесни повреди – гребаници, набиеници и отоци.

Прочитајте и...  Тешко повреден малолетник од Скопје откако автомобил удрил во него

За време на настанот во куќата била и сопругата на братот на оштетената со нејзините две деца на возраст од три месеци и 1,5 година, која не успеала да му помогне на девојчето и кај која обвинетиот со своето однесување предизвикал чувство на несигурност, загрозување и страв“, велат од ОЈО.

Поврзани вести

Тешко повреден малолетник од Скопје откако автомобил удрил во него

Илинка Иљоска

ФОТО: Запленет кокаин во Кичево

Слободен печат

Уапсен велешанец кој на 3. мај опожари автомобил

Слободен печат

Во Аеродром претепано 16-годишно момче и уште неколку тепачки низ Скопје

Слободен печат

Во Мала Речица уапсен газда на локал

Слободен печат

Претрес во велешко, приведено лице поради палење автомобил

Слободен печат

Остави Коментар