Одбојкарите без Милков и Стошиќ на двомечот против Романија

Повеќенеделните подготовки на одбојкарската репрезентација на Македонија е во завршна фаза и во наредниот период ќе се бруси формата пред дебитантскиот настап на Европското првенство. Втората фаза од подготовките ја одработија 15 одбојкари, а селекторот Никола Матијашевиќ не можеше да смета само на Марко Јуниор Стошиќ кого сè уште го мачи повредата на стомачните мускули.

На двомечот со Романија со што ќе започне и третата фаза од подготовките за настапот на ЕП, селекторот матијашевиќ нема да смета и на Александар Милков кој се приклучи подоцна на репрезентацијата и сè уште не е на физички потребното ниво. Затоа пак сигурно ќе настапат Ѓорѓи Ѓорѓиев и Филип Маџунков и капитенот Никола Ѓорѓиев кој во Маврово тренираше со намален интензитет.

Прочитајте и...  Аталанта е спектакуларна екипа

По двомечот со Романија, одбојкарите ќе се вратат во Скопје каде што од 23. до 25. овој месец ќе одиграат два натпревара и ќе имаат еден заеднички тренинг со репрезентацијата на Шведска, а на 30.и на 31. ќе се тестираат на традиционалниот турнир „Чајка“ на којшто ќе учестуваат Белгија, Бугарија и Украина. Потоа следува уште еден двомеч, но на гостински терен во Австрија како последна проверка пред Европското првенство.

На ЕП кое ќе се игра од 12 до 29 септември, Македонија е во група со Финска, Турција, Русија, Белорусија и домаќинот Словенија.

Прочитај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат

Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандал во ПСЖ, Нејмар му ја украде свршеницата на соиграч

Слободен печат

Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Слободен печат

Паметен потег: Навивач на Јунајтед наследството од 55.000 фунти го вложил на титула на Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат