Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од коронавирусот. Тој бил на респиратор некое време.

Како што претходно објавивме, за овој пациент на социјалните мрежи беа упатени бројни апели за дарување крвна плазма, таа беше пронајдена, но не успеа да го спаси младиот живот.

Директорот на ГОБ 8 Септември доктор Кристијан Костов за Слободен печат вели дека синоќа во ковид центарот биле донесени 18 пациенти со тешки пневмонии.

Во моментот во ковид центарот има 130 пациенти позитивни на коронавирусот, главно со тешка клиничка слика. Од нив 12 се на механичка вентилација. Ноќеска во 8 Септември починале двајца пациенти. Околу 100 се на кислородна поддршка.

Прочитајте и...  Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Прочитај повеќе

Ужас во Шведска: Дванаесетгодишно девојче настрада при престрелка, ја погодил залутан куршум

Слободен печат

Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Слободен печат

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат