Очекувано: Николов и Начевски ќе ја делат правдата и на ЕП 2022

фото: EPA/EFE

Најдобрата македонска судиска двојка Славе Николов – Ѓорѓи Начевски, очекувано ќе ја дели правдата и на Европското првенство кои во јануари идната година ќе се одржи во Унгарија и Словачка.

Николов  и Начевски се најдоа на листата од 18 судии кои Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди да ја делат правдата на ЕП.

Николов и Начевски го судеа финалето на претходното Европско првенство, а летово ја добија честа да го судат и финалето на машкиот ракометен турнир на Олимписките игри во Токио.

Судии за ЕП 2022
Македонија: Славе Николов/Ѓорѓи Начевски
Австрија: Радојко Бркиќ/Андреј Јусуфхоџиќ
Хрватска: Матија Губица/Борис Милошевиќ
Чешка: Вацлав Хорачек/Јири Новотни
Данска: Мадс Хансен/Јеспер Мадсен
Шпанија: Андреу Марин/Игнасио Гарсија Серадиља
Германија: Роберт Шулце/Тобијас Тонис
Унгарија: Адам Биро/Оливер Кис
Исланд: Јонас Елијасон/Антон Палсон
Литванија: Ваидас Мазејка/Миндаугас Гателис
Црна Гора: Иван Павичевиќ/Милош Ражнатовиќ
Португалија: Дуарте Сантос/Рикардо Фонсека
РОманија: Богдан Николар Старк/Ромео Михаи Стефан
Словенија: Бојан Лах/Давид Сок
Србија: Ненад Николиќ/Душан Стојковиќ
Швајцарија: Артур Брунер/Морад Салах
Словачка: Борис Мандак/Марио Рудински
Шведска: Мирза Куртагиќ/Матијас Ветервик

Видео на денот