„Њујорк тајмс”: Трамп со сопругата и синот однесени во бункер по закана од протести околу Белата куќа (ВИДЕО)

Претседателот Доналд Трамп во петокот вечерта бил однесен во бункер под Белата куќа, откако демонстрациите напредувале кон неа и се појавила закана за неговата безбедност, дозна синоќа „Њујорк тајмс”.

Толпа луѓе протестира пред Белата куќа во Вашингтон / 31 мај 2020, САД / Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Повикувајќи се на искази од лице од обезбедувањето и официјално лице, весникот дозна дека Трамп во бункерот се наоѓал нешто помалку од еден час и потоа бил повторно качен на катот.

Според изворите, со претседателот на безбедно биле поместени и првата дама Меланија Трамп и нивниот син Барон.

Инаку, синоќа во Вашингтон мина и третата ноќ протести поради бруталното минатонедлно убиство на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, за време на полициско задржување. Сцената на задржувањето и последните знаци на живот на Флојд беа фатени на камера, иако минувачите и лицата кои снимаа укажуваа дека човекот не дише, полицаецот се уште го држешеш коленото на неговиот врат.

31 мај 2020, Ваншингтон, САД / Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW EPA-EFE

Ова поведение на полицијата предизвика гневни реакции низ цела Америка, ги разгори духовите на расизмот на белите претставници насочен кон афроамериканското население во САД, состојба што по се изгледа не е променета со децении. „Црната” заедница во САД е гневна, излезе на улиците во десетици американски градови со немири, протести и вандализирање поради самоволието на униформираните лица и убиството на Флојд, се прават и грабежи и палежи.

31 мај 2020, Ваншингтон, САД / Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW EPA-EFE

Во Вашингтон синоќа, илјадници демонстранти се собраа на два блока од Белата куќа, во паркот Лафајет, каде имаше неколку запалени огнови, а некои бутици и продавници во овој бизнис и елитен дел на градот беа ограбени.

31 мај 2020, Ваншингтон, САД / Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Полицијата се обидуваше да ги оттурне протестантите надвор од паркот и подалеку од Белата куќа со употреба на солзавец.

Гневните протестанти, на пример го уништија познатиот моден бутик Монклер. 

Прочитајте:

ОГАН И ГНЕВ ШИРУМ САД: Конфликти на демонстрантите и полицијата, голем број на повредени (ВИДЕО)

Скандал во САД, НБА шампион претепал момче за време на протестите (ВИДЕО)
Прочитајте и...  Димитров: Кисела Вода сака да оди напред не назад, сака надеж наместо темница

Прочитај повеќе

Девојка од Тетово е 24-годишниот пациент починат од Ковид-19: Попуштило срцето и добила тромбоемболија

Над 12 милиони луѓе заразени со Ковид-19 ширум светот

Слободен печат

Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Слободен печат

Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Слободен печат

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Во Дебар шестмина новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трет ден протести пред бугарската Влада, пред зградата е распореден полициски кордон

Слободен печат

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

Слободен печат

Во последното деноноќие од Ковид-19 почина 24-годишно лице

Слободен печат

Жбогар: Вирусот е дел од нас, никаде без маска!

Слободен печат

Чулев: Сите прекршители во изборниот процес ќе бидат најстрого казнети (ВИДЕО)

Слободен печат

СПМ: Вработените во МВР професионално да ги извршуваат задачите за време на изборите

Слободен печат