Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

На социјалните мрежи вечерва е објавена нова видео-снимка од инцидентот во Битола, каде полициски службеници брутално тепаа роми.

На снимката, може да се види целиот настан снимен од друг агол, а се слуша еден од присутните кој повеќе пати повторува „мавајте“.

Од МВР потврдија дека е утврден идентитетот на учесниците и преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, кој го оценуваат како незаконито и непрофесионално постапување.

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Прочитајте и...  Во Комисијата за Европски прашања не помина амандманот на „Маргини“ кој во собраниска процедура влезе како предлог на ДОМ

Поврзани вести

ОММ: Пратениците да ги донираат лаптопите онаму каде што се најпотребни

Слободен печат

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Рекламација на производи од 847 милиони долари: Ј. Кореја купи четири дрона од САД, два со дефекти

Слободен печат

Видео: Владата отворена за разговори со цел изнаоѓање решенија за декриминализација на канабисот

Слободен печат

СОС линија: Над 6.000 луѓе побарале помош поради трговија со луѓе во Македонија!

Васко Спасоски

Советот на амбасадори го поздравува повлекувањето на Предлог законот за надворешни работи од собраниската процедура

Слободен печат

Остави Коментар